Leszno będzie miało nową siedzibę Muzeum Okręgowego dzięki odnowie dawnej octowni

Leszno jest na dobrej drodze do znaczącego wzbogacenia swojej oferty kulturalnej, ponieważ planowane jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Okręgowego w przestrzeni historycznej dawnej Fabryki Octu. Inwestycja, która ma być zrealizowana do 2027 roku, nie tylko odmieni oblicze miasta, ale również odpowie na potrzeby mieszkańców i turystów szukających dostępu do bogatych zasobów historycznych i kulturalnych regionu.

 

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który planuje pozyskanie niezbędnych środków z nowej perspektywy unijnej, dawna octownia przy alei Jana Pawła II w Lesznie zostanie przekształcona w nowoczesne miejsce spotkań z historią i sztuką. Jak podkreśla Marszałek Marek Woźniak, zakup i rewitalizacja obiektu to szansa nie tylko na stworzenie godnego miejsca dla muzeum, ale również na zachowanie ważnego fragmentu lokalnego dziedzictwa.

W 2022 roku, po zabezpieczeniu nieruchomości, Muzeum Okręgowe w Lesznie zorganizowało konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji budynku. Wybrany projekt Pracowni Architektonicznej „Studio Lisiak” sp. z o.o. zakłada szanowne podejście do historycznej substancji budynku oraz jego funkcjonalne i nowoczesne wykorzystanie. Kamila Szymańska, dyrektorka muzeum, wskazuje na strategiczne położenie nowej siedziby w centrum miasta, które zwiększy dostępność i promuje działalność edukacyjną instytucji.

Samorząd Województwa do tej pory zainwestował ponad 5 mln zł w przygotowanie projektu nowej siedziby muzeum, co obejmuje prace projektowe oraz niezbędne badania geotechniczne i inwentaryzacyjne. Zdecydowanie i determinacja, z jaką władze podchodzą do tego przedsięwzięcia, dają nadzieję na sfinalizowanie projektu w zaplanowanym terminie, przy częściowym finansowaniu z budżetu Unii Europejskiej.

Oprócz rozbudowy przestrzeni muzealnej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego aktywnie wspiera rozwój kolekcji muzeum. Ostatnie zakupy, w tym portret Stanisława Leszczyńskiego oraz inne dzieła związane z rodem Leszczyńskich i rodziną Góreckich, wzbogacają ekspozycję i podkreślają regionalne dziedzictwo.

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie ma szansę stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu, przyciągającym zarówno mieszkańców, jak i turystów zainteresowanych historią i sztuką Wielkopolski.