Rząd wydał rozporządzenie, które zmienia wcześniejsze. CK Zamek wśród instytucji, które nie mogą ponownie zaprosić do siebie zwiedzających

Po trwających dwa tygodnie przygotowaniach, CK Zamek chciało znów zaprosić w swoje progi i na nowo udostępnić zwiedzających wystawę „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pissarro i im współcześni”. Niestety, w ostatniej chwili rząd wydał kolejne rozporządzenie, które zniweczyło ten plan.

Gdy pod koniec kwietnia (29 kwietnia) przedstawiono kolejny etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, który obejmował m.in. możliwość ponownego otwarcia wystaw w placówkach kultury. Rozpoczęły się intensywne przygotowania, by móc sprostać wymogom sanitarnym przedstawionym przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Przygotowania przez dwa tygodnie trwały także w CK Zamek, które zamierzało 15 maja ponownie udostępnić zwiedzającym wystawę „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pissarro i im współcześni”. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ poza spełnieniem wymogów sanitarnych, które musiał zaakceptować sanepid, wiązało się to m.in. z koniecznością przekonania Muzeum w Oksfordzie do przedłużenia prezentacji wystawy.

Możliwość ponownego otwarcia drzwi dla zwiedzających jest dla wszelkich instytucji bardzo ważne. Z jednej strony jest to krok ku “normalności” i pozwala na dalsze budowanie i pogłębianie relacji z odbiorcami, z drugiej umożliwia ponowną sprzedaż biletów wstępu.

Niestety, w piątek, 8 maja, rząd wydał kolejne rozporządzenie, które zniweczyło plany m.in. CK Zamek. Wyklucza ono częściowo rozporządzenie wydane 29 kwietnia. Z możliwości ponownego otwarcia dla zwiedzających wykluczone zostały galerie działające w ramach domów i centrów kultury. W tym zapisie “mieści się” także poznański CK Zamek. Oznacza to, że na razie nie będzie można wrócić w Zamkowe progi.

“Tymczasem zmiana w przepisach wprowadziła chaos i zwiększyła nasze poczucie dezorientacji. Bardzo żałujemy, że spotkanie z Państwem w murach Zamku musimy odłożyć na niepewne później. “

CK Zamek