Prof. Jan Miodek, Wojciech Malajkat, Artur Andrus i Bartek Chaciński spotkają się w Poznaniu. Jaki jest cel ich wizyty?

21 lutego cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień później w Poznaniu z tej okazji odbędzie się ogólnopolska debata z udziałem znakomitych gości. Wśród panelistów pojawią się m.in. prof. Jan Miodek, Wojciech Malajkat, Artur Andrus czy Bartek Chaciński.

Debata będzie miała formę dyskusji panelowej. Organizują ją wspólnie miasto Poznań, CK Zamek i Rada Języka Polskiego. To już druga edycja tego wydarzenia – w ubiegłym roku miasto Poznań włączyło się aktywnie w obchody Międzynarodowego dnia Języka Ojczystego i wspólnie z Radą Języka Polskiego postanowiło wprowadzić zwyczaj corocznych otwartych debat o stanie polszczyzny.

Tytuł debaty to “Wzorce polszczyzny”. Do udziału zaproszono przedstawicieli różnych środowisk, nie tylko językoznawców, po to, aby wspólnie podyskutować o języku – dobru narodowym, które zasługuje na szczególną troskę i ochronę przed zagrożeniami. Debata jest otwarta – przyjść na nią mogą wszyscy, którym dobro języka polskiego leży na sercu.

O wzorcach polszczyzny dyskutować będą zaproszeni paneliści: Jan Miodek, Wojciech Malajkat, Bartek Chaciński, prof. Kazimierz Ożóg, Jacek Bocheński, Artur Andrus i prof. Halina Zgółkowa. Słowo wstępne wygłosi prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, a debatę poprowadzi dr hab. Katarzyna Kłosińska, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego. Będzie też czas na dyskusję i pytania do panelistów.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO w celu  promocji języków używanych w różnych krajach, a także w trosce o ich przetrwanie i ochronę przed tendencjami globalizacyjnymi. W roku 1999 Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek czuwania nad stanem naszego języka ojczystego, w szczególności także przeciwdziałanie jego prymitywizacji, wulgaryzacji i agresji.

Poznańska debata odbędzie się 22 lutego 2018 roku o godz. 11:30 w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82. Wstęp na wydarzenie jest wolny.