Ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski: Nadciągają Burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które mają nawiedzić część województwa wielkopolskiego. Ostrzeżenie obejmuje siedem powiatów: gostyński, grodziski, kościański, leszczyński, Leszno, rawicki oraz wolsztyński.

Zjawiska meteorologiczne mają miejsce w godzinach od 15:00 do 19:00 dnia 1 kwietnia 2024 roku. Prognozowane są miejscami burze, które mogą być towarzyszone przez opady deszczu dochodzące do 10 mm oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 85 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniane jest na 70%.

Mieszkańcy wskazanych obszarów powinni przygotować się na możliwe utrudnienia i zachować szczególną ostrożność. Silny wiatr może powodować uszkodzenia infrastruktury, a intensywne opady deszczu – lokalne podtopienia.

IMGW apeluje do mieszkańców o unikanie przebywania na zewnątrz w trakcie burz, a także zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które silny wiatr mógłby porwać. Kierowcom radzi się zwiększoną uwagę na drogach, szczególnie w rejonach, gdzie mogą wystąpić nagłe i intensywne opady deszczu.

Ostrzeżenie meteorologiczne zostało również rozesłane za pośrednictwem systemu SMS i Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), co ma na celu jak najszybsze dotarcie informacji do możliwie największej liczby osób.

Wszystkie służby ratownicze w regionie zostały postawione w stan gotowości, aby móc jak najszybciej zareagować na ewentualne skutki zjawisk meteorologicznych.

Mieszkańcy i władze lokalne śledzą rozwój sytuacji, mając nadzieję, że przygotowania i środki ostrożności pozwolą uniknąć większych szkód. Zachęca się do bieżącego monitorowania komunikatów IMGW oraz lokalnych mediów, które będą na bieżąco informować o sytuacji pogodowej i ewentualnych zmianach w ostrzeżeniach.