Kolejne miejsce międzypokoleniowej integracji poznaniaków

W Poznaniu powstała kolejna placówka ułatwiająca integrację między pokoleniami w mieście. Centrum Integracji Międzypokoleniowej to miejsce, w którym spotykać się i współpracować mogą zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, studenci i seniorzy.

 

Centrum prowadzone jest przez Caritas Poznań, finansowane z budżetu miejskiego. Powstało na os. Wichrowe Wzgórze, w budynku parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Celem jest przede wszystkim integracja mieszkańców w różnym wieku, poprzez umożliwienie im spotkań i współpracy w różnorodnej formie.

W ramach centrum dostępne są sale szkoleniowe oraz zaplecze kuchenno-socjalne, a sam budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Miejsce otacza zieleń, a użytkownicy centrum mogą korzystać także z ogrodu w ramach projektów na świeżym powietrzu.

W ofercie centrum uwzględniono zajęcia dla różnych grup wiekowych, jednocześnie zapewniając możliwości integracji. Dostępne są m.in. zajęcia taneczne i gimnastyczno-rehabilitacyjne dla seniorów, warsztaty fotograficzne i rzemieślnicze czy wycieczki po Poznaniu. Planowane są też warsztaty z kompetencji wychowawczych dla rodzin czy też cykliczne konsultacje z psychologiem, prawnikiem, doradcami zawodowymi. Zainteresowani wolontariatem uczniowie będą mogli skorzystać z pomocy koordynatorów.

Wśród spotkań międzypokoleniowych znalazły się m.in. „angielski przy kawie”, czyli wspólne zajęcia i rozmówki seniorów z młodymi w języku angielskim, a także cykl “Pytania od seniorów do juniorów”, w ramach którego młodzi ludzie będą wspomagali i uczyli starszych korzystania z aplikacji i nowoczesnych urządzeń.

Miasto przeznaczyło na działanie centrum ok. 120 tysięcy złotych. W planach jest też współpraca centrum ze szkołami i parafiami, a także MOPRem czy przedsiębiorcami i radą osiedla.