Wielkie święto polskiej mody: 22. edycja Gali Polskiej Mody w Poznaniu

W Poznaniu odbyła się 22. edycja Gali Polskiej Mody, która jeszcze raz potwierdziła, że moda jest sztuką użytkową przemawiającą do nas wszystkich. Wydarzenie zgromadziło gości z różnych środowisk, w tym senatorów, ambasadorów i posłów.

 

Podczas gali zaprezentowano 14 nagrodzonych kolekcji, które zostały wyróżnione przez Kapitułę Polskiej Akademii Mody. W konkursie o Srebrną Pętelkę główne nagrody otrzymały Oliwia Krokosz za kolekcję „Horrendus” oraz Julia Moruha za „Gentlewoman”. Wyróżnienia przypadły Michalinie Pikuzińskiej-Kaczmarek za „Dea Magna”, Dominice Chuchli za „Soirée” i Alinie Sposób za „Real Love”, podczas gdy Amelia Nowak i Julita Opara otrzymały dyplomy za udział w konkursie.

Szczególne emocje wzbudził pokaz sygnowany marką La Metamorphose, który zaprezentował magię stylu i kreatywności w projektowaniu. Jego właścicielki, Ewa Gawkowska i Małgorzata Szczęsna, ambasadorki Polskiej Akademii Mody, otrzymały statuetkę Złotej Super Pętelki.

Wśród innych wyróżnionych, Złotą Pętelkę otrzymali Julia Tomaszewska za „Moja wizja” oraz Dominik Górny, który jako pierwszy Poznaniak i czwarty dziennikarz w historii, uhonorowany został tym prestiżowym tytułem. Ponadto, Złote Odznaki Polskiej Akademii Mody „za zasługi w promowaniu Polskiej Akademii Mody oraz ponadczasowych wartości mody i stylu życia” otrzymały Halina Rostkowska-Niemczyk i Lidia Przybylska.

Tytuł Kreatora Mody 2024 przyjęła Dorota Gąsiorowska za kolekcję „Espacio”, inspirowaną architekturą Gaudiego, a Statuetkę Awangarda w Modzie 2024 zdobyła Aneta Gendosz za kolekcję „Mroczna Dusza”. Dodatkowo, Złote Berło Kultury przyznano Kalinie Izabeli Zioł, a Medal Młodego Pozytywisty otrzymał projektant Krystian Zawada.