Enter Enea Festival nad Jeziorem Strzeszyńskim – Leszek Możdżer znów zaprosi na muzyczną ucztę

Enter Enea Festival, znany międzynarodowy festiwal jazzowy, odbędzie się po raz czternasty w malowniczej scenerii Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Tegoroczna edycja, zaplanowana między 26 a 29 maja, ponownie zgromadzi miłośników muzyki z całego świata. Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest wybitny polski pianista i kompozytor, Leszek Możdżer, którego renoma pozwala na przyciągnięcie na scenę znakomitych artystów z różnych zakątków świata.

 

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla, że wyjątkowe położenie festiwalu nad brzegiem Jeziora Strzeszyńskiego dodaje uroku wydarzeniu, tworząc idealne tło dla muzycznych występów. Atmosfera plenerowego festiwalu sprzyja swobodzie i niezależności, a ograniczona liczba widzów gwarantuje ekskluzywność wydarzenia.

W programie tegorocznej edycji Enter Enea Festival zaplanowano dziesięć koncertów, podczas których wystąpią zarówno uznane gwiazdy jazzu, jak i muzyczne odkrycia. Wśród nich znajdą się amerykańscy artyści tacy jak basista John Patitucci i kontrabasistka Linda May Oh Han, a także młodsze talenty, takie jak harfistka Brandee Younger oraz perkusista Kassa Overall, którzy zdobywają uznanie na scenie międzynarodowej.

Nie zabraknie również międzynarodowych akcentów z różnych regionów świata. Publiczność będzie miała okazję posłuchać Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra z Norwegii, a także talentu latynoskiego pianisty Jesusa Moliny.

Szczególnym punktem programu będzie współpraca Leszka Możdżera z Natalie Tennenbaum i Atom String Quartet, dedykowana pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie festiwalu zaplanowano wspólny koncert Leszka Możdżera z grupą Voo Voo, gdzie artyści przedpremierowo zaprezentują nowy materiał.

Enter Enea Festival to nie tylko okazja do wysłuchania wyjątkowej muzyki, ale także chwila, by cieszyć się niepowtarzalną atmosferą i pięknem przyrody. 

Program 14. Enter Enea Festival

26.05 niedziela (program niebiletowany)

18:00 ShataQS feat. Leszek Możdżer

           Philippe Quesne / Vivarium Studio Krety

20:00 Krzysztof Maniak 52°27’36.6″N 16°49’48.6″E

20:30 Krzysztof Maniak Przy ziemi – wernisaż ABC Gallery

27.05 poniedziałek

19:30 Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra

21:00 Jesus Molina

22:30 Natalie Tenenbaum feat. Leszek Możdżer

28.05 wtorek

19:30 Brandee Younger Trio 

21:00 Atom String Quartet & Leszek Możdżer
hommage à Penderecki

22:30 Joey Calderazzo John Patitucci Dave Weckl Trio

29.05  środa

19:30 Linda May Han Oh
Aventurine

21:00 Kassa Overall

22:30 Voo Voo & Leszek Możdżer – premiera