Dziś zapowoada się mroźna noc. IMGW wydało ostrzeżenie

Mieszkańcy Wielkopolski, zwłaszcza rolnicy i ogrodnicy, powinni przygotować się na nocne przymrozki, które mogą wystąpić w regionie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące przymrozków, które obowiązywać będzie od godziny 23:00 dnia 12 maja do 06:30 dnia 13 maja 2024 roku.

Ostrzeżenie obejmuje aż 19 powiatów: chodzieski, gnieźnieński, jarociński, kaliski, miasto Kalisz, kępiński, kolski, miasto Konin, koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pilski, pleszewski, słupecki, turecki, wągrowiecki, wrzesiński i złotowski. Prognozowany lokalny spadek temperatury powietrza może osiągnąć wartość około 1°C, a przy gruncie temperatura ma spaść nawet do -2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków oceniane jest na 70%.

Przymrozki w maju stanowią znaczne ryzyko dla upraw, szczególnie dla młodych pędów i kwiatów, które są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Takie warunki mogą spowodować uszkodzenia lub całkowite zniszczenie roślin, które nie są przystosowane do tak drastycznych zmian pogodowych.

Rolnicy i ogrodnicy powinni podjąć odpowiednie środki ochronne, takie jak zabezpieczenie wrażliwych roślin przed niskimi temperaturami, np. przez okrywanie ich specjalnymi agrowłókninami lub innym materiałem izolującym. Jest to szczególnie ważne dla roślin owocowych i warzywnych, które już zaczęły kwitnienie.

Obywatele powinni również pamiętać o zabezpieczeniu instalacji wodnych przed zamarzaniem. Zaleca się sprawdzenie, czy zewnętrzne źródła wody, takie jak kraniki czy pompy, są odpowiednio izolowane, aby uniknąć ich uszkodzenia przez mróz.