Na Junikowie powstanie nowy parking

Plac u zbiegu ulic Srebrnej i Małoszyńskiej, który do tej pory służył jako rozjeżdżone klepisko, wkrótce przejdzie metamorfozę. Władze miasta ogłosiły wybór wykonawcy, który przeprowadzi inwestycję mającą na celu stworzenie nowoczesnego parkingu, obsadzonego drzewami.

Planowane Zmiany

W ramach inwestycji na placu powstaną 33 miejsca postojowe, w tym trzy miejsca dla osób z niepełnosprawnością. Teren będzie wyposażony w stojaki na rowery, ławki oraz oświetlenie. Nawierzchnia parkingu zostanie wykonana z przepuszczalnej kostki brukowej, co pozwoli na lepsze zarządzanie wodą opadową i ochronę środowiska.

Zieleń i Estetyka

Nie cały teren zostanie utwardzony. Na powierzchni prawie 800 metrów kwadratowych założony zostanie trawnik, a wokół parkingu posadzone zostaną drzewa, takie jak platany, lipy, klony i wiśnie – łącznie ponad 20 sztuk. Dzięki temu nowe miejsce parkingowe będzie nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i przyjazne dla mieszkańców.

Infrastruktura i Dostępność

Wjazd na parking odbywać się będzie od ul. Grotkowskiej, co pozwoli na wygodny i bezpieczny dostęp do miejsc postojowych. Dodatkowo, na odcinku od ul. Małoszyńskiej do ul. Grotkowskiej zostanie wybudowany nowy chodnik, co poprawi infrastrukturę pieszą w tej części Junikowa.

Harmonogram Prac

Zasadnicze prace budowlane planowane są na okres wakacyjny, aby zminimalizować utrudnienia dla pobliskiej szkoły. Nasadzenia drzew i zakładanie trawnika planowane są na jesień, co pozwoli roślinom lepiej się przyjąć i zapewni ich zdrowy wzrost.

Koszty i Finansowanie

Całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal milion złotych. Projekt został zrealizowany dzięki poprawce radnych: Wojciecha Kręglewskiego, który zabezpieczył 680 tys. zł oraz Tomasza Stachowiaka, który dołożył 100 tys. zł. Reszta środków pochodzi z budżetu miasta.

Korzyści dla Mieszkańców

Nowy parking znacząco poprawi komfort mieszkańców Junikowa, zapewniając więcej miejsc postojowych w strategicznej lokalizacji. Zadbane otoczenie oraz dodatkowa zieleń podniosą walory estetyczne okolicy, czyniąc ją bardziej przyjazną dla mieszkańców i odwiedzających.

Radni i mieszkańcy mają nadzieję, że realizacja tego projektu przyczyni się do poprawy jakości życia w tej części Poznania, oferując nowoczesne i ekologiczne rozwiązania w zakresie infrastruktury miejskiej.