Poznań doświetla kolejne przejścia dla pieszych

Ponad 20 przejść dla pieszych w Poznaniu może zostać doświetlonych jeszcze w tym roku. To jedno z działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Jako pierwsze doświetlone zostaną przejścia na poznańskim Grunwaldzie.

 

Miasto uznaje doświetlanie przejść dla pieszych, jako jedno z priorytetowych zadań w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki temu piesi są lepiej widoczni dla kierujących, co przynosi korzyści dla wszystkich uczestników ruchu.

W ubiegłym roku doświetlono 15 lokalizacji, co kosztowało ponad 437 tysięcy złotych. Lokalizacje wybierane są przy konsultacjach m.in. z mieszkańcami i radami osiedlowymi.

W tym roku dodatkowe oświetlenie także ma objąć kilkanaście przejść. W pierwszej kolejności uruchomiono już postępowanie na wybór wykonawców prac na ul. Swoboda, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 88, a także na ul. Brzask, w rejonie skrzyżowania z ul. Sierakowską.

Następne w kolejności są ul. Głuszyna – 3 przejścia oraz ul. Radojewo, gdzie prace będą dotyczyć jednego przejścia. Te inwestycje możliwe są dzięki zabezpieczeniu odpowiednich środków przez miejscowe rady osiedli.

Łącznie na liście ulic do doświetlenia ustalonej przez Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz ZDM na podstawie rekomendacji radnych osiedlowych i radnych, znalazło się 21 przejść w mieście.

Na tegoroczne prace przewidziano ponad 465 tysięcy złotych. Pierwsze cztery lokalizacje mają już zapewnione dofinansowanie. Pozostałe będą realizowane do wyczerpania środków.

Zadania planowane do realizacji do wyczerpania środków finansowych:
– ul. Dąbrowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Kościelną,
– ul. Stróżyńskiego w rejonie przystanku „os. Jagiełły”,
– ul. Stróżyńskiego pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią ulicy,
– ul. Stróżyńskiego w rejonie przystanku „Wieża RTV”,
– ul. Jaroczyńskiego w rejonie przystanku „os. Jagiełły”,
– ul. Za Cytadelą przy skrzyżowaniu z ul. Brandstaettera,
– ul. Kościelna przy wlocie ul. Poznańskiej w kierunku kościoła,
– ul. Kościelna przy ulicy Wąskiej (przejście przez obie jezdnie),
– ul. Kościelna w rejonie stacji paliw i ul. Mącznej,
– ul. Kraszewskiego przy skrzyżowaniu z ul. Szamarzewskiego,
– ul. Sarmacka przy SP nr 48,
– ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Roślinną,
– ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Wieprawską,
– ul. Naramowicka przy skrzyżowaniu z ul. Widłakową,
– ul. os. Batorego – Lasek Piątkowski (łącznik na przedłużeniu ulicy Łużyckiej wzdłuż Lasku Piątkowskiego/Rezerwatu Żurawiniec).