RETROWERIADA 2024: Jubileuszowa edycja zlotu zabytkowych rowerów w Poznaniu

Zapraszamy serdecznie na niezwykłą podróż przez historię roweru podczas 10. Jubileuszowej edycji RETROWERIADY – zlotu kolekcjonerów i pasjonatów zabytkowych rowerów! Pod egidą Automobilklubu Wielkopolski, wydarzenie odbędzie się 9 czerwca 2024 r. o godzinie 9:00 w okolicach Motelu Strzeszynek.

Fascynująca Historia Roweru

RETROWERIADA to wyjątkowa okazja, aby zgłębić bogatą historię roweru, od maszyn biegowych po współczesne modele na pedały. Rower odegrał kluczową rolę w rozwoju motoryzacji, wprowadzając innowacje takie jak opony pneumatyczne, oświetlenie oraz przeniesienie napędu. W Poznaniu i Wielkopolsce, rowery przyczyniły się do emancypacji środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, zwiększając mobilność urzędników, robotników i drobnych kupców.

Bogaty Program Wydarzenia

Podczas tegorocznej edycji RETROWERIADY uczestnicy będą mogli zobaczyć rowery z różnych epok, w tym z czasów Wilusia i Sanacji, zarówno polskiej produkcji, jak i zagranicznej. Nie zabraknie również rowerów z okresu PRL-u, które cieszą się rosnącą popularnością.

Dla miłośników majsterkowania przygotowano giełdę części do zabytkowych rowerów oraz okazje do wymiany materiałów i pamiątek. Dla najmłodszych uczestników przewidziano przejażdżki autkami na pedały, a dla starszych – jazdę na zabytkowych rowerach o ciekawej konstrukcji. Aktywni uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje stroje i rowery podczas parady nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Atrakcje i Konkursy

RETROWERIADA to także konkursy wiedzy rowerowej oraz sportu kolarskiego z atrakcyjnymi nagrodami. Na scenie pojawi się zespół muzyczny „Gentle Swing”, który rozgrzeje atmosferę swoimi energetycznymi dźwiękami, zapewniając niezapomnianą rozrywkę dla wszystkich uczestników.