Wystawa poświęcona wielkopolskim bohaterom Powstania Warszawskiego

Niedawno w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się wystawa dedykowana poznańskim matematykom, którym udało się złamać szyfr Enigmy i tym samym przyczynić się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. Dziś otwarto nową ekspozycję, która jest hołdem dla wielkopolskich harcerzy, walczących w Powstaniu Warszawskim. Podobnie jak poprzednia, została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, tym razem wspólnie z Komendą Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kraju, które zapisało się jako dowód odwagi i zdolności do poświęceń Polaków. Zginęło w nim blisko 200 tys. osób, a miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią. W Powstaniu walczyli nie tylko warszawiacy, ale także m.in. ok. 800 Wielkopolan.

Od dziś na antresoli holu głównego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego można podziwiać wystawę upamiętniającą 12 dzielnych harcerek i harcerzy z Wielkopolski, którzy nie bali się stanąć do walki o Warszawę: Józefa Wizę – komendanta Chorągwi Wielkopolskiej Szarych Szeregów; prof. Edwarda Serwańskiego – pełniącego służbę w Wydziale Zachodnim Głównej Kwatery Szarych Szeregów; Leona Marszałka – członka Głównej Kwatery Szarych Szeregów; Romana Łyczywka – zastępcę kierownika Wydziału Zachodniego Głównej Kwatery Szarych Szeregów; siostry Kazimierę i Marię Chuchlę, walczące w elitarnym oddziale „Parasol”; Krystynę Łyczywek – walczącą w batalionie „Łukasiński”; Janinę Mizerską – ofiarną sanitariuszkę z batalionu „Zaremba-Piorun”; Teodora Spychalskiego ze Zgrupowania „Bartkiewicz”, poległego na posterunku w gmachu Prudential przy pl. Napoleona; Przemysława Góreckiego – komendanta Harcerskiej Poczty Polowej; oraz zmarłych niedawno harcerzy związanych z podziemiem narodowym – gen. Jana Podhorskiego i Janusza Gundermana.

– Harcerze chwycili wtedy za broń. Młodsi z nich i harcerki pomagali roznosić pocztę, przenosić informacje, udzielali pomocy rannym. Za to wszystko chcemy dziś uczcić i pielęgnować pamięć o nich – mówiła na otwarciu wystawy Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, jednocześnie dodając, że o historii trzeba przypominać, aby więcej się nie powtórzyła

Wystawę stworzyli pracownicy poznańskiego oddziału IPN oraz Komendy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. 

– Chcieliśmy, aby ta wystawa była kameralna, bo to nie ilość ma przemawiać, to ma mieć wymiar symboliczny. Tych naszych 12 bohaterów ma mówić w imieniu wszystkich innych – wyjaśnia prof. Marek Mikołajczyk, przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. 

Na otwarciu wystawy byli obecni harcerze. Najmłodsi z nich rozdawali przybyłym gościom pocztówki i naklejki upamiętniające 80. rocznicę powstania warszawskiego. 

Tego dnia przed urzędem stanął również krwiobus. Zbiórka krwi została zorganizowana dla uczczenia walczących powstańców. 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki wstępnie poinformował, że wystawa „Wielkopolscy harcerze w powstaniu warszawskim” będzie dostępna do 16 września.