“Ty Bambrze”, czyli nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym

“Ty Bambrze!” – wystawę pod taką nazwą zainaugurowano wczoraj w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Ekspozycja tworzy swego rodzaju opowieść o Bambrach, którzy 300 lat temu przybyli jako osadnicy do Poznania i okolicznych wsi.

W tym roku przypada 300 rocznica przybycia osadników z Bambergu do Poznania i okolic. Przez lata ich kultura i tradycje przenikały do lokalnej społeczności tworząc unikalne cechy charakterystyczne dla poznańskiego społeczeństwa, jednocześnie wpływając na obecne cechy poznaniaków.

Wystawa “Ty Bambrze!” ukazuje opowieść o Bambrach, którzy obserwowani są “okiem sąsiada” i przez pryzmat obiegowych opinii na swój temat. Wśród cech przypisywanych Bambrom są m.in. gospodarność, pracowitość, rodzinność i zamożność, ale także obcość, religijność i “niegustowność” w ubiorze.

Ekspozycję tworzą m.in. tradycyjne stroje czy elementy dnia codziennego, w tym m.in. zastawy stołowe, modlitewniki czy obrazy. Nie brakuje także zdjęć potomków osadników, którzy od lat podtrzymują bamberskie tradycje i kulturę. Organizatorzy, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego ma nadzieję, że wystawa skłoni do refleksji nad relacjami sąsiedzkimi pomiędzy Bambrami i “nie-Bambrami”, a także poszerzy wiedzę poznaniaków na temat osadników. Mają w tym pomóc także wydarzenia towarzyszące wystawie.

Muzeum ma nadzieję, że owiedzającym uda się znaleźć odpowiedzi na pytania m.in. o to, ile prawdy jest w stereotypach o tej Bambrach.

Wystawa dostępna będzie do końca 2019 roku.