Jakie zwierzęta skrywają mury dawnego Zamku Cesarskiego?

“Zwierzyniec zamkowy”, to wystawa poświęcona budynkowi obecnemu Centrum Kultury Zamek. Przez lata był on przebudowywany i wiele elementów dekoracyjnych zostało usuniętych. Obecnie ważnym motywem na widniejących dekoracjach są zwierzęta.

W przeszłości na murach zamku można było znaleźć wizerunki niemieckich władców – te zostały usunięte podczas II wojny światowej. Natomiast na wieży po obu stronach tarczy zegarowej widnieją postacie rycerzy krzyżackich. Znaleźć można także płaskorzeźby, które są ilustracjami do “Pieśni o Nibelungach”. Były to celowe zabiegi wprowadzane do budowli, która miała być symbolem niemieckiego panowania i manifestem germańskiej kultury.

W kształt Zamku mocno ingerował cesarz Wilhelm II, dla którego ważnym elementem rodzimej kultury były baśnie i legendy. Podczas powojennej przebudowy usunięto wiele z dekoracji, jednak wiele z nich zostało. Przedstawiają one sceny, w których bohaterami są zwierzęta takie jak ptaki, wiewiórki, konie, wilki itp. Wśród nich można znaleźć także te ze świata fantastycznego jak np. smoki.

Wystawę “Zwierzyniec Zamkowy”, będzie można podziwiać w holu wielkim CK Zamek od wtorku 22 stycznia do 10 lutego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.