Trwa przebudowa Starej Rzeźni. Powstaje tam kolektor burzowy

Na początku roku ruszyła rewitalizacja poznańskiej Starej Rzeźni. Na jej terenie mają powstać mieszkania oraz kompleks biurowo-usługowy. Kolejnym etapem prac jest budowa kolektora burzowego, którego zadaniem będzie odbieranie nadmiaru wód opadowych z terenu Starego Miasta. Inwestycję finansuje firma deweloperska Vastint Poland.

 

Stara Rzeźnia została wzniesiona pod koniec XIX wieku i działała przez prawie 90 lat, do transformacji ustrojowej. Przez ponad trzy dekady z zabytkowymi zakładami mięsnymi nic się nie działo, aż do teraz, kiedy kompleks przy ul. Garbary 101/111 ma zostać przekształcony w nowe osiedle mieszkaniowe. W budynkach Starej Rzeźni oraz tych nowo wybudowanych będą działały również sklepy, hotele, biura, punkty usługowe i gastronomiczne, a ponadto obiekty kultury i miejsca o funkcjach artystyczno-wystawienniczych. 

Projekt rewitalizacji opracowała firma Vastint Poland. Po gruntownej przemianie Stara Rzeźnia ma się stać nowym symbolem miasta, miejscem tętniącym życiem i sprzyjającym integracji społecznej. 

Aktualnie trwa budowa kolektora burzowego, który będzie gromadził nadmiar wody opadowej z ulic Starego Miasta. Jest to odpowiedź na zmiany klimatyczne powodujące m.in., że w okresie letnim długie okresy suszy przeplatają się z trwającymi krótko, ale za to bardzo intensywnymi deszczami, które wbrew pozorom, nie wpływają na zmniejszenie suszy hydrologicznej. 

Kolektor będzie miał średnicę 1,6 m, a także objętość ponad 720 m³, czyli tyle, ile duży basen pływacki na „Chwiałce”. Budowa jest skomplikowana ze względu na najwyższy od 11 lat poziom wód gruntowych. Po jej zakończeniu kolektor zostanie przykryty nawierzchnią nowej ulicy, która połączy ul. Bóżniczą i Północną. Jak mówią przedstawiciele Vastint Poland, inwestycja będzie służyć nie tylko mieszkańcom powstającego na terenie Starej Rzeźni osiedla, ale całego Poznania. 

Za budowę kolektora burzowego odpowiedzialna jest firma AARSLEFF z 30-letnią historią i najtrudniejszymi pracami geo i hydrotechnicznymi na koncie. Inwestycja ma być gotowa pod koniec tego roku.