Poznań pionierem w projektowaniu lasów społecznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stworzyć w Polsce lasy społeczne, czyli takie, które będą przeznaczone przede wszystkim do uczęszczania przez okolicznych mieszkańców w celach rekreacyjnych. Pierwsze w Polsce spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych odbyło się 3 września w Poznaniu. Grupa licząca 52 osoby ma za zadanie wyznaczyć te fragmenty lasów wokół stolicy Wielkopolski, które zostaną przekształcone w miejsca spacerów i odpoczynku.

 

We wtorek 3 września w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych. Powołano do niego 52 osoby, w tym m.in. leśniczych, samorządowców, naukowców oraz członków organizacji działających na rzecz ochrony przyrody. Na spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele mieszkańców i społecznicy. 

– Lasy społeczne to lasy, które będą miały wiodącą funkcję właśnie społeczną, czyli przeznaczoną dla mieszkańców pod kątem rekreacji. My musimy to wszystko najpierw przedyskutować, ponieważ jest to kwestia modyfikacji gospodarki leśnej, ale mamy wspólny cel jak najlepszego zadbania o tereny zielone i to nie tylko z perspektywy dnia jutrzejszego, ale też z perspektywy przyszłych pokoleń – mówiła Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk w przerwie spotkania zespołu. 

W Wielkopolsce lasy społeczne mają zostać utworzone na terenie trzech nadleśnictw: Konstantynowa, Łopuchówka i Babek. Ich powierzchnia ma sięgać nawet kilkadziesiąt tys. hektarów, a jak przyznaje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i jednocześnie przewodniczący zespołu, Wiesław Krzewina, czasu jest bardzo mało, bo tylko dwa miesiące. 

– Przez najbliższe dwa miesiące członkowie zespołu będą pracować, aby wskazać, gdzie w najbliższej przyszłości znajdą się lasy społeczne. W tych lasach funkcja gospodarcza, czyli pozyskiwanie surowca drzewnego, oraz funkcja przyrodnicza będą miały mniejsze znaczenie. Głównym celem będzie udostępnienie terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe dla turystyki, wypoczynku, ale też dla zwykłych potrzeb zwykłego Kowalskiego, który wychodzi na spacer z psem – tłumaczy Wiesław Krzewina. 

Efekty prac pod koniec października trafią do Wojewody Wielkopolskiej, która z kolei przedstawi je Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Ministerstwo zleciło utworzenie dziewięciu przyaglomeracyjnych kompleksów lasów społecznych w całej Polsce, jednak pierwsze kroki podjął właśnie Poznań. 

– Jest to pierwsze spotkanie w całym kraju. My wytyczamy ścieżkę i budujemy doświadczenie dla pozostałych ośmiu lokalizacji w Polsce, dlatego jest to proces trochę ryzykowny. Musimy wytypować miejsca tam, gdzie one rzeczywiście powinny się znaleźć i gdzie społeczeństwo tego oczekuje – mówi Wiesław Krzewina. 

Aby uwzględnić postulaty mieszkańców, spotkania Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych prowadzone są w formie konsultacji społecznych. Do końca października zaplanowano jeszcze dwa spotkania na żywo oraz kilka spotkań online. 

Jak informuje Wiesław Krzewina, dzisiejsze spotkanie nie jest pierwszym poruszającym temat projektowania lasów społecznych. W ostatnich trzech latach odbyło się 40 spotkań z mieszkańcami, w trakcie których przedstawiali oni swoje pomysły na turystyczne zagospodarowanie przestrzeni leśnych w swoich okolicach.