Poznań Główny: a dachu jest coraz więcej!

Mróz, choć siarczysty, najwidoczniej nie przeszkadza budującym nowy dworzec PKP. Elementów dachu z dnia na dzień przybywa, a budynek wygląda już naprawdę imponująco.

Temperatura spadająca poniżej -10 stopni Celsjusza z pewnością nie sprzyja pracom budowlanym. Wiele inwestycji w mieście zostało wstrzymanych na czas mrozów. Ale na dworcu praca wre, a robotnicy montują kolejne elementy konstrukcji dachu. Stawianie kolejnych słupów konstrukcyjnych nie wzbudza jednak takich emocji jak montaż elementów ażurowej konstrukcji, tzw. Ości, bardzo efektownego zwieńczenia budynku od strony mostu Dworcowego. Razem “ości” ma być 30, a waga każdej z nich to ok. 300 ton! Gotowy dach zostanie pokryty następnie specjalnie przygotowanymi szklanymi taflami.

 

Prace z uwagi na ruch pociągów pasażerskich prowadzone są głównie w nocy. Budowa dachu, jeśli pogoda nie da się jeszcze bardziej we znaki, powinna zakończyć się do końca lutego. sam dworzec ma być gotowy przed Euro 2012. Wartość inwestycji noszącej oficjalną nazwę Poznań Główny City Center to 160 mln euro.