Nowe technologie w logistyce

Najciekawsze projekty Instytutu Logistyki i Magazynowania, nowe technologie i nowe rozwiązania – wszystko to już 25 kwietnia na spotkaniu w Instytucie Logistyki i Magazynowania.

Rozwój nowych technologii daje możliwość szukania nowych rozwiązań tam, gdzie ich wcześniej nie było. A to wszystko dzieje się przy dużym udziale uczelni, które mają swój duży wkład w tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

– Główną oś dyskusji podczas spotkania stanowił będzie model transferu technologii i jego możliwości zastosowania w technologiach IT związanych z kodowaniem informacji, systemami informatycznymi w logistyce, zastosowaniu technologii mobilnych i Internetu obiektów w ramach ekosystemu globalnej sieci GS1 – mówi Zbigniew Krzewiński, Koordynator projektu. – Podczas spotkania Będzie można zobaczyć, do czego służą kody kreskowe i jak się je wykorzystuje do tworzenia nowatorskich modeli biznesowyc.h

Wybór miejsca spotkania jest nieprzypadkowy. Instytut Logistyki i Magazynowania od 1990 roku pełni rolę organizacji krajowej GS1 Polska odpowiedzialnej za wdrażanie standardów opartych na kodach kreskowych. Przy pomocy kodów przeprowadza się średnio 5 miliardów transakcji dziennie. Obecnie System GS1 to ponad milion przedsiębiorstw, w tym ponad 19 000 z Polski. Oferowane przez Instytut usługi doradcze oraz projekty badawcze podnoszą efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw.

Kody kreskowe przeżywają obecnie renesans ze względu na możliwości ich zastosowania w aplikacjach mobilnych skierowanych do konsumentów-użytkowników smartphoneów. W instytucie powstają koncepcje dla nowych zastosowań rozwiązań mobilnych oraz tworzony jest system współpracy z firmami sektora e-commerce i mobile. Modelowe rozwiązania transferu technologii z pewnością będą pomocne w budowie scenariuszy dla komercjalizacji tych nowych rozwiązań. Projekt Open Code Transfer również jest przykładem wykorzystania kodów ID. Wykorzystywać je będzie aplikacja stanowiąca interfejs do modelu transferu technologii.