„Piękno”, reż. Oliver Hermanus

Opowieść o mężczyźnie, który głęboko wierzy, że zły los jest mu pisany. Nie podejmuje żadnych działań, które mogą uczynić go szczęśliwym. Zupełnie nie jest przygotowany na przypadkowe spotkanie, które zmąci jego czystym i poukładanym życiem. (Zobacz zwiastun filmu).

Oliver Hermanus, reżyser, tak opisuje film:

Ta historia to w dużym stopniu odkrywanie autodestrukcji człowieka. Jego pogardy dla samego siebie, jego nienawiści. Widz wkracza do różnych, uporządkowanych fragmentów życia bohatera, odkrywa jego sekrety i żądze. Doświadczamy jego gwałtowności, poznajemy lęki, gniew i zazdrość.

Bohater żyjący w Południowej Afryce po apartheidzie, jest reprezentantem mniejszości w państwie, które przez wieki było przez tę mniejszość rządzone, a teraz rządzi w nim większość. Fransois mówi językiem, który nie jest znany w żadnym innym zakątku świata. Od dziecka jest naznaczony stygmatami rasizmu i nienawiści. Wychował się w duchu wartości konserwatywnych i wrodzonego lęku przed czarnymi mieszkańcami.

Ale to nie wszystko. Francois jak miliony mężczyzn na całym świecie żyje upokarzany i onieśmielany przez swoje preferencje seksualne. Złożoność tych napięć i mistrzowska zdolność kontrolowania emocji to punkt początkowy filmu. Obserwujemy jak wygląda jego życie. Jak on sam pogrupował psychicznie i geograficznie swoje życie, sekrety i emocje.

I nagle jesteśmy świadkami jego utraty kontroli nad sobą, przekroczenia granic i złamania własnych reguł.

Towarzyszymy mu w podróży do Kapsztadu, kosmopolitycznego miasta, z jego podwójnymi standardami konserwatyzmu i zaskakującym seksualnym podziemiem. Podróż przede wszystkim jest wędrówką psychologiczną, do punktu, od którego nie ma już odwrotu.

Obsada: Albert Maritz, Charlie Keegan, Deon Lotz, Michelle Scott, Roeline Daneel, Sue Diepeveen;
Reżyseria: Oliver Hermanus;
Scenariusz: Olivier Hermanus, Didier Costet;
Muzyka: Ben Ludik;
Zdjęcia: Jamie Ramsay.

Dystrybutor filmu: Tongariro Releasing

Premiera: 25 maja 2012. Tylko w kinach studyjnych.