A Strefa Kibica rośnie…

Gotowe są już trybuny z siedzeniami, ale cały czas na ogrodzonym placu Wolności pojawiają się nowe metalowe rusztowania i elementy kontenerów. Strefa Kibica rośnie w oczach.

Jej rozmiary robią wrażenie. Strefa Kibica to powierzchnia 17 000 metrów  kwadratowych w obrębie placu Wolności i Alei Marcinkowskiego, która pomieści maksymalnie 30 000 kibiców. W trakcie turnieju organizatorzy spodziewają się średnio około 18 000 fanów dziennie. Do ich użytku oddane zostaną 2 Trybuny Komfort liczące 1000 miejsc siedzących oraz ekskluzywna Strefa Hospitality. Poznańska Strefa Kibica będzie otwarta łącznie przez 260 godzin i pojawi się w niej około 500 000 kibiców.

Aby ułatwić fanom wchodzenie i opuszczanie terenu Strefy, przewidziano 5 wejść i 3 wyjścia, jak również 5 wyjść ewakuacyjnych. Wejścia to łącznie 41 tuneli wejściowych, zlokalizowanych w 3 strefach. Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstała również specjalna platforma o powierzchni 185 metrów kwadratowych, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sceny głównej. Fani będą mogli obejrzeć komplet 31 meczów UEFA EURO 2012 na 3 telebimach o rozmiarach 100, 30 i 15 m2. Goście Strefy korzystać będą z 7 punktów gastronomicznych – 4 z nich znajdą się na placu Wolności, 3 na Alejach Marcinkowskiego.

W strefie nie zabraknie również atrakcji muzycznych. Na koncertach na scenie głównej zagra ponad 40 artystów. Dodatkowe niespodzianki przewidziane są także dla najmłodszych kibiców. Właśnie do nich kierowana jest Strefa Junior, w której będą odbywać się zajęcia plastyczne, warsztaty artystyczne, zawody sportowe, pokazy filmów dla dzieci, „Ale Kino z piłką” oraz gry edukacyjne.

Nad bezpieczeństwem osób bawiących się w strefie czuwać będzie 307 pracowników ochrony oraz ratownicy medyczni zlokalizowani w 3 punktach medycznych oraz w 1 umieszczonym na zewnątrz w bezpośrednim sąsiedztwie strefie. 136 wolontariuszy wspierać będzie służby informacyjne i medyczne oraz pracowników Strefy Kibica. Wolontariusze będą m.in. udzielać informacji na temat komunikacji w Strefie oraz jej sąsiedztwie, jak również o atrakcjach przewidzianych dla kibiców. Cały teren imprezy będzie monitorowany przez system monitoringu wizyjnego oparty w 90% na kamerach szybkoobrotowych oraz w 10% na kamerach stacjonarnych.

Do strefy akredytowanych zostało już ponad 200 dziennikarzy z całego świata. Transmisję tego, co się dzieje na placu Wolności i na Alejach Marcinkowskiego zapewni 5 kamer realizacyjnych. Strefa Kibica ma pozostać także miejscem czystym – na jej terenie umieszczonych zostanie 90 punktów do selektywnej zbiórki odpadów złożonych z 3 kubłów połączonych ze sobą (każdy z nich o pojemności 240 litrów).
 
Od początku kwietnia czynny jest punkt konsultacyjny dla mieszkańców okolic Strefy Kibica, który znajduje się w biurze organizatora na Al. Marcinkowskiego 11/24. Punkt czynny jest w poniedziałki w godz. 9.00-11.00 i w środy między 16.00 a 18.00. Informacje można uzyskać także w godzinach funkcjonowania biura pod nr tel. 61 222 63 64 oraz w miejskim callcenter pod numer 61 646 33 44.

– Informacje udzielane mieszkańcom w przeważającej mierze dotyczą zmian w organizacji ruchu w obszarach przylegających do Strefy Kibica – mówi Joanna Janowicz Strzyżewska, Rzecznik prasowy spółki EURO Poznań 2012, organizującej Strefę Kibica. – Poznaniacy są także zainteresowani programem atrakcji, które przygotowaliśmy w Strefie na cały czas trwania turnieju. Dopytują o terminy koncertów i upewniają się, czy na pewno wszystkie atrakcje będą nieodpłatne.

W ciągu dnia biuro odwiedza ok. 20 osób, które oprócz mapy dotyczącej ruchu w sąsiedztwie Stadionu Miejskiego oraz Strefy Kibica, mogą także pobrać wniosek o wydanie warunków wjazdu na teren przylegający do tych miejsc. Informacje te znaleźć można również na standach ustawionych na Al. Marcinkowskiego w okolicy pl. Wolności. Zamieszczony jest tam także harmonogram koncertów, przedstawień teatralnych i innych atrakcji, które odbędą się w Strefie oraz mapy przedstawiające zmiany w ruchu.

Informacje o strefie można znaleźć także w Internecie na stronie www.poznan.pl/uefaeuro2012/strefakibica (w j. polskim i angielskim),
– portal miejski Poznania www.poznan.pl/uefaeuro2012 (informacje w 7 wersjach językowych, strona przystosowana jest także dla osób niedowidzących).