“Szkoła wolna od przemocy i narkotyków” z nagrodą

Program realizowany w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii jako jedyny w Polsce po raz trzeci został wyróżniony w ramach Rządowego Programu Razem Bezpieczniej i uzyskał dofinansowanie w kwocie 75 000 zł.

Program zakłada wprowadzenie i realizację jednolitych form współdziałania szkoły, rodziców, uczniów oraz policji i straży miejskiej zmierzających do przeciwdziałania uzależnieniom, a w szczególności przeciwdziałaniu zjawiskom związanych z przemocą wśród nieletnich i eksperymentowaniem z narkotykami. Programem w objęte są wszystkie poznańskie gimnazja oraz 3 szkoły ponadgimnazjalne.

Cele programu:
1.    Zahamowanie dynamiki wzrostu używania narkotyków przez młodzież.
2.    Podniesienie świadomości adresatów programu w zakresie zagrożeń związanych ze zjawiskami związanymi z przemocą wśród nieletnich i eksperymentowaniem z narkotykami oraz promowanie aktywności w zakresie profilaktyki i zapobiegania zachowaniom niebezpiecznym i niepożądanym, a także promowanie zasad bezpieczeństwa w szkołach.

Działania w zakresie przeciwdziałania przestępczości nieletnich można podzielić na kilka grup:
•    Spotkania informacyjne policjantów z uczniami nt. odpowiedzialności prawnej
•    Spotkania informacyjne nt. odpowiedzialności prawnej z rodzicami
•    Warsztaty dla koordynatorów programu, strażników szkolnych oraz rad pedagogicznych z zakresu komunikacji, rozwiązywania problemów, przeciwdziałaniu zachowaniom niepożądanym, narkomanii, zastępowaniu agresji.
•    Patrole strażników szkolnych w szkołach i rejonach przyszkolnych.
W ramach programu w szkołach zostały wprowadzone “Procedury działań profilaktycznych i interwencyjnych w ograniczaniu zjawisk narkotykowych oraz przeciwdziałaniu przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich”.

Program zakłada wdrożenie w szkołach nim objętych procedury stosowania narkotestów. Urząd Miasta Poznania kupuje narkotesty, które następnie są przekazane do szkół włączonych do programu i stosowane w nich zgodnie z określonymi w programie procedurami.
Wszystkie szkoły włączone do programu objęte zostały corocznymi badaniami, które swoim zakresem obejmują tematykę alkoholu, nikotynizmu, narkomanii oraz innych zachowań ryzykownych młodzieży.

W ramach programu odbywa się także coroczny konkurs “Żyj aktywnie zdrowo i bezpiecznie”, który promuje tematykę programu. Uczestnicy przygotowują prace związane z tematyką programu w 4 technikach: film, plakat, komiks oraz fotografia. Zakończenie konkursu odbywa się na uroczystej gali, na prezentowane są zwycięskie prace oraz wręczane nagrody.