Pewien mieszkaniec Poznania postanowił pozbyć się pustych opakowań po płynach eksploatacyjnych swojego samochodu – i wyrzucić je gdzieś na terneie Nowego Miasta, jako że to lasów i parków tam nie brakuje. A to, zdaniem właściciela opakowań, najlepsze miejsca do wyrzucenia kłopotliwych śmieci.
Niestety, miał pecha: jeden ze strażników miejskich jadąc motocyklem ul. Obodrzycką, zauważył mężczyznę stojącego obok samochodu zaparkowanego na poboczu drogi.
– Bagażnik pojazdu był otwarty, a kierowca sprawiał wrażenie, jakby specjalnie czekał aż ominie go nieznany motocyklista – relacjonuje Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. –
Funkcjonariusz nie mylił się. Po ominięciu pojazdu zauważył w lusterku jak mężczyzna wyrzuca na pobocze worki foliowe i pospiesznie wraca do samochodu. Strażnik natychmiast zawrócił i poprosił kierowcę samochodu (28 l) o zebranie porzuconych śmieci. W workach znajdowały się puste opakowania po płynach eksploatacyjnych używanych do silników samochodowych.
Strażnik oczywiście zapytał śmiecącego, dlaczego chciał wyrzucić śmieci do parku. Gdy usłyszał odpowiedź, dosłownie go zamurowało.
– Bo nie wiem co z tym zrobić – odpowiedział mężczyzna.
Strażnik wskazał mu najbliższe gratowisko przy ul. Wrzesińskiej i poinformował, gdzie można poszerzyć wiedzę na temat recyklingu odpadów komunalnych. Za popełnione wykroczenie nałożył mandat w wysokości 400 zł, natomiast koszt przyjęcia odpadów przez gratowisko wyniósł 8 zł, co sprawca potwierdził paragonem.
Uwagę strażnika zwrócił także adres zamieszkania mężczyzny. Jak się okazało, nie był to pierwszy przypadek, w którym mieszkaniec tej samej ulicy został przyłapany na nielegalnym porzucaniu odpadów. Już wkrótce mieszkańcy w rejonie Minikowa mogą spodziewać się szczegółowych kontroli z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.
Tylko w pierwszej połowie tego roku strażnicy ujawnili 376 dzikich wysypisk śmieci, które w większości porzucono na terenach miejskich, pogotowiu czystości przekazali do uporządkowania 1100 miejsc w pasach drogowych, w których porzucono odpady a podmiotom odpowiedzialnym za czystość przekazali 4857 uwag dotyczących zaniedbań porządkowych.