Pomnik 2 Armii Wojska Polskiego – wmurowano akt erekcyjny

Mimo wielu przeciwności losu na poznańskiej Cytadeli rozpoczęła się budowa pomnika poświęconego Żołnierzom 2 Armii Wojska Polskiego.

Pomnik 2 Armi Wojska Polskiego od początku wzbudza w Poznaniu kontrowersje. Monument upamiętniający stworzoną przez władze rosyjskie armię już w Poznaniu istniał – był to jednak raczej pomnik gen. Karola Świerczewskiego, niechlubnego dowódcy 2 Armii Wojska Polskiego. Pomnik, który stał przy ul. Grochowskiej, został zburzony 8 czerwca 2009 roku.

Wówczas pojawiła się idea upamiętnienia już nie samego generała, ale żołnierzy walczących w 2 Armii. Chociaż z problemami, to jednak udało się rozpocząć budowę pomnika. W poniedziałkowe przedpołudnie na poznańśkiej Cytadeli dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę monumentu.
– Tylko nieliczni dotrwali, aby być dzisiaj z nami. Wołam teraz do tych pyszałków, którzy mają odwagę tym nielicznym powiedzieć: szliście ze złego kierunku, pod złym dowódcą – przemawiała podczas uroczystości Krystyna Łybacka, członkini Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. – Jakim prawem uzurpujecie sobie bycie sędziami, kto wam pozwolił wartościować żołnierską krew, która tak samo bolała i na wschodnim i na zachodnim szlaku. Żołnierska krew ma taką samą barwę i wywołuje takie same łzy.

Krystyna Łybacka zapewne odnosiła się do listu marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. W liście tym marszałek Woźniak podkreślił, że budowa pomnika budzi jego wątpliwości.
“Doceniając bowiem bohaterstwo i bezinteresowną chęć walki z hitlerowskim okupantem Polaków wstępujących w szeregi II Armii Wojska Polskiego, nie sposób pominąć intencji, które kierowały Stalinem powołującym do życia polskie wojsko na Wschodzie i stawiającym na jego czele swoich zaufanych ludzi.” – przeczytać możemy w liscie marszałka.

Takie stanowisko nie zniechęciło kombatantów i członków społecznego komitetu. W odpowiedzi na list zorganizowali oni sympozjum naukowe w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, na którym naukowcy i żołnierze albo ich potomkowie mogli przedstawić swoje racje odnośnie zarówno 2 armii jak i sytuacji politycznej w tamtych czasach.

Pomnik będzie wykonany z blachy pancernej, w której wycięte zostaną sylwetki żołnierzy. Blacha zostanie przygotowana w zakładach Cegielskiego. Pomnik ma być gotowy w maju.