Multikino – aż 6 premier na weekend

Aż 6 premier filmowych zaplanowało Multikino na piątek, 15 marca. W multipleksach zobaczymy „Złodzieja tożsamości”, „Baczyńskiego”, „Jacka pogromcę olbrzymów 3D”, „Władzę”, „Miłość” oraz „Polowanie”.

„Złodziej tożsamości” Setha Gordona („Szefowie wrogowie”) opowiada historię Diany (Melissa McCarthy), która spełnia swoje konsumenckie zachcianki na przedmieściach Orlando posługując się fałszywą tożsamością. W tym czasie zaś na drugim końcu Stanów Zjednoczonych, w Denver, żyje sobie spokojnie specjalista ds. obsługi klienta, Sandy Bigelow Patterson (Jason Bateman), którego nazwisko widnieje na kartach kredytowych zakupoholiczki. Gdy mężczyzna zostaje oskarżony o cały katalog wykroczeń, których nie popełnił, a policja nie chce słuchać jego wyjaśnień, nie pozostaje mu nic innego, jak tylko skonfrontować się z bezczelną oszustką osobiście. Na drodze do odzyskania tożsamości nie raz będzie musiał uciec się do nieczystych zagrań: przekupstwa, perswazji a nawet przemocy. Na ekranie oprócz Batemana i McCarthy zobaczymy m.in. Jona Favreau (seria „Iron Man”) oraz Amandę Peet („Jak ugryźć 10 milionów”).

„Baczyński” Kordiana Piwowarskiego to film wieloznaczny i zagadkowy jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Mateusz Kościukiewicz – „Bez wstydu”). Z jednej strony opowiada o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by spełnić się i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa, nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia tytułowej postaci zwieńczona zostaje współczesnym wydarzeniem – slamem poetyckim zorganizowanym w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin wielkiego poety. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. Ile w jego życiu znaczyła miłość? Co go inspirowało? Dlaczego zginął tak młodo? Na te i wiele innych pytań próbują znaleźć odpowiedź twórcy tego wyjątkowego obrazu.

„Jack pogromca olbrzymów 3D” to przygodowy film fantasy Bryana Singera, reżysera dwóch pierwszych części „X-Mena”. Autorami scenariusza są m.in. Darren Lemke („Shrek Forever”) i zdobywca Oscara Christopher McQuarrie („Podejrzani”). W nowej wersji bajki o Jasiu i magicznej fasoli, grany przez Nicholasa Houlta („Wiecznie żywy”) naiwny rolnik Jack musi odszukać porwaną następczynię tronu i uratować ludzkość przed mściwymi olbrzymami, których wpuścił do naszego świata przez nieuwagę. W pozostałych rolach wystąpili Bill Nighy („To właśnie miłość”) i Ewan McGregor („Niemożliwe”). W polskiej wersji językowej usłyszymy zaś m.in. Lesława Żurka, Magdalenę Krylik i Jacka Bończyka.

„Władza” Allena Hughesa, reżysera „Księgi ocalenia” z Denzelem Washingtonem, to emocjonujący kryminał i thriller polityczny w jednym. „Scenariusz przypomniał mi inteligentne, oparte na rozwoju charakterologicznym thrillery z dawnych lat, przy których dorastałem” – mówi odtwórca jednej z dwóch głównych ról, Mark Wahlberg. Aktor wciela się w byłego nowojorskiego gliniarza Billy’ego Taggarta, któremu burmistrz miasta, Nicholas Hostetler (Russell Crowe), składa propozycję nie do odrzucenia. Bohater dostaje szansę odzyskania nadszarpniętej reputacji oraz policyjnej odznaki. Musi tylko sprawdzić, czy żona Hostetlera (Catherine Zeta-Jones) nie wdała się przypadkiem w romans, który może zaszkodzić burmistrzowi w zbliżających się wyborach. Billy przyjmuje zlecenie, lecz po rozpoczęciu dochodzenia szybko pojmuje, że chodzi o coś znacznie więcej niż tylko kontrolowanie niewiernej małżonki.

„Miłość” to poruszający dramat Sławomira Fabickiego, zdobywcy nominacji do Oscara za krótkometrażowy film „Męska sprawa” i autora „Z odzysku”. Jego drugi pełnometrażowy obraz to historia małżeństwa, które wystawione zostaje na ciężką próbę. Początkowo wydaje się, że natrętny prezydent miasta (w tej roli świetny Adam Woronowicz) stanowi niewielką przeszkodę na drodze do szczęcia Marii (Julia Kijowska – „Drogówka”) i Tomka (Marcin Dorociński – „Obława”). Tymczasem ciężarna kobieta dostaje coraz więcej zalotnych smsów od nieustępliwego szefa. W końcu postanawia wyjaśnić sprawę raz na zawsze. To, co się później wydarzy sprawi, że dwójka młodych i zakochanych trzydziestolatków będzie musiała przewartościować swoje życie i na nowo odkryć znaczenie słowa „miłość”. Sławomir Fabicki skupia się przede wszystkim na postaci Tomka, który po traumatycznym wydarzeniu nie potrafi dojść do ładu z własnymi uczuciami i odpowiedzieć na pytanie kim jest dla niego osoba, która jeszcze niedawno była najbliższą jego sercu.

„Polowanie” Thomasa Vinterberga, reżysera „Submarino”, to wciągający dramat, który wywołał wiele emocji na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Doceniony został także przez jury, które nagrodziło odtwórcę głównej roli (Madsa Mikkelsena) Złotą Palmą. Duński aktor wciela się w pracownika przedszkola, pod którego adresem padają zarzuty o molestowanie. Dzieci mają bujną wyobraźnię. Potrafią z najmniejszymi szczegółami opisać zdarzenie, które nie miało miejsca. Ale co zrobić, gdy mówią, że dorosły obnażył się przed nimi? Grethe (Susse Wold), dyrektorka przedszkola, nie ma wątpliwości: dziecko nie mogło czegoś tak okropnego wymyślić. Jej zdanie szybko zaczynają podzielać rodzice dzieci, a po chwili wszyscy mieszkańcy małego miasteczka. Rozpoczyna się tytułowe polowanie na mężczyznę, który nie dostał cienia szansy na obronę.

Wszystkie filmy wymienione powyżej można oglądać w poznańskich Multikinach: Malta, Stary Browar oraz 51. Miejmy tylko nadzieję, że ilość premier przełoży się również na jakość…