Rusza Jarmark Wielkanocny!

Defilada zwierząt, Dzień Motyla, ogromne pisanki, koncerty, no i oczywiście wszystkie możliwe wielkanocne przysmaki z Litwy, Mazur i spod Łodzi – 20 marca na Starym Rynku rusza Jarmark Wielkanocny.

Po raz pierwszy jest organizowany przez firmę Targowiska, a jej prezes Krzysztof Janowski ma nadzieję, że formuła wymyślona przez firmę spodoba się poznaniakom.
– Prowadzimy rozmowy z miastem, żeby organizować trzy jarmarki – mówi prezes. – Oprócz wielkanocnego także Jarmark Świętojański i Betlejem Poznańskie. Chcemy je promować w nieco innej formule, by Stary Rynek był miejscem, w którym działoby się coś jeszcze oprócz handlu.

I będzie się działo sporo. Jarmark rozpocznie się o 11, a już godzinę później w loggiach ratusza zostaną wystawione wielkie pisanki, które wszyscy chętni będą mogli oglądać. 21 marca natomiast będziemy świętowali Dzień Wrażliwości.
– To będzie taki dzień, kiedy czekając na wiosnę chcemy zrobić coś dobrego – mówi Barbara Grochal, jedna z organizatorek akcji. – Wymyśliła go młodzież z Motylego Wolontariatu i będą się działy różne dobre rzeczy dla osób, które tego potrzebują.  W tym roku chcemy pomóc Marysi Piechowskiej, która straciła rękę z powodu nowotworu i teraz potrzebuje protezy. Będzie strona z filmikiem o Marysi, będą ulotki i motyle zrobione w szkołach, które będą rozdawać wolontariusze. Kolorowymi motylami okleimy także fontanny…

Motyle przyfruną także do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, o czym zapewniał wicewojewoda Przemysław Pacia, z gustownym motylem przypiętym do krawata.
– – U mnie na oknie w sekretariacie motyl już jest – mówi wicewojewoda. – Warto przyjść do urzędu, żeby zobaczyć, jak pięknie zostalismy udekorowani. A ja obiecuję, że przez cały dzień będę nosił motyla na krawacie…
Oprócz motyli w urzędzie odbędą się warsztaty dla dzieci i pokaz ratownictwa, a motyle dostaną także petenci, którzy tego dnia przyjdą do urzędu.

W sobotę 23 marca na Stary Rynek będzie warto wybrać się na Defiladę Zwierząt. Parada przebranych czworonogów rozpocznie się w południe z ulicy Paderewskiego i okrazy rynek, a najzabawniej przebrany zwieszak dostanie nagrodę. O 16 natomiast warto będzie wybrać się na pokaz puszczania mydlanych baniek.

24 marca to święto szachistów, bo na Starym Rynku w restauracji Fenix rozpocznie się konkurs szachowy. Zawody będą uprzyjemniać zespoły Duszniczanki i Zbąszyniacy.

Oczywiście nie zabraknie też części handlowej, która ostatecznie na jarmarku jest najważniejsza. Na rynku stanie około 30 straganów ze wszelkimi możliwymi specjałami swiątecznymi. będą wędliny tradycyjne, niektóre przyjadą aż z Litwy, będą chleby spod Łodzi, ciasta i miód z Mazur oraz wiklinowe koszyki na święconkę. Nie zabraknie też wyrobów nasdzych rzemieślników oraz orientalnych pamiątek z całego świata. Jarmark potrwa do 28 marca, a zakupy będzie mozna robić od 11 do 20.