To będzie Wielka Majówka

Przy grillu, koncertowo, z książką ale bez nowej ławeczki. Sprawdź jak w tym roku studenci UAMu będą świętować majówkę i przyłącz się do zabawy! Zaczyna się Wielkie grillowanie!

Tradycja obchodzenia Wielkiej Majówki ma upamiętniać pierwszą inaugurację roku akademickiego, która odbyła się 7 maja 1919 roku.
– Mamy nadzieję, że przetrwamy do 2019 i będziemy mogli obchodzić stulecie UAM – informuje prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk, prorektor do spraw studenckich UAM. Na majówce nie zobaczymy jednak pokazu fajerwerków.

– Chcemy, by Wielka Majówka odbywała się w piknikowo-rekreacyjnej atmosferze – wyjaśnia prorektor.

Cykl imprez rozpoczęła Majówka w Botaniku. Od 1 do 3 maja w Ogrodzie Botanicznym UAM odbywać się będzie kiermasz ogrodniczy oraz wystawa fotograficzna Mileniusza Spanowicza zatytułowana “Park Narodowy Madidi – raj nieutracony”. Na terenie całego parku odbywała się kwesta na rzecz Hospicjum Palium.

7 maja miała miejsce promocja książki poświęconej Heliodorowi Święcickiemu – pierwszemu rektorowi UAM. Tego dnia rozpoczęła się również czwarta edycja konkursu fotograficznego “UAM moją uczelnią”. W tym roku hasłem konkursu jest “Uniwersytet nowoczesny”. Udział w nim wziąć mogą wszyscy studenci uniwersytetu. Prace przesyłać można do 12 listopada.

8 maja natomiast rozpoczyna się Dzień Sportu – cykl imprez sportowych. Studenci będą ze sobą rywalizować w róznych dyscyplinach między innymi siatkówce, piłce nożnej, biegach, pływaniu czy judo.

Tego samego dnia rozpocznie się Wielkie Grillowanie. Wydarzenie to reklamowane jest jako rozgrzewka przed Juwenaliami oraz połączenie Dnia Sportu z koncertami, które odbędą się na terenie kampusu Morasko.
– Nastawiamy się głownie na kulturę studencką – mówi Magda Pikul z Samorządu Studentów UAM. – Nowością będzie scena klubowa.

– Już po raz 10. chcielibyśmy zaprosić na Tydzień Bibliotek – mówił dr hab. Artur Jazdon, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej. – Chcemy promować czytelnictwo i same biblioteki. Cykl spotkań pod hasłem “Biblioteka jako przestrzeń dla kreatywnych” trwać będzie od 8 do 15 maja. W tym czasie odbędzie się między innymi kiermasz książek, zwiedzanie biblioteki czy wykład Piotra Śliwińskiego na temat Juliana Tuwima połączony z recytacją wybranych wierszy poety przez Aleksandra Machalicę.

10 maja odbędzie się specjalny wykład prof. Grzegorza Łukomskiego, zatytułowany “W obronie nauki i polskości: Uniwersytet w latach 1939-1955”. Dzień później wszyscy pracownicy i studenci UAM będą mogli bezpłatnie obejrzeć ekspozycje wszytskich oddziałów Muzeum Narodowego.

W sobotę 11 maja rozpocznie się Festyn Rodzinny na którym zobaczyć będzie można między innymi pokazy walki i średniowiecznego tańca.

Kampus Szamarzewo natomiast zaprasza w dniach 13-14 maja na Festiwal Kultury Studenckiej Kulminacje. Festiwal pełen będzie warsztatów, prelekcji oraz koncertów.

UAM przewidział atrakcje również dla studentów zagranicznych, któych liczba stale wzrasta. 16 i 17 maja trwać będzie International Student’s Day. Wielką Majówkę zakończy 26 maja V Ogólnouniwersytecki Rajd Jubileuszowy.