Święto animacji ponownie w Poznaniu!

Już po raz szósty Poznań stanie się polską stolicą animacji – wszystko za sprawą festiwalu Animator, który odbędzie się w lipcu. Przed nami premiery, koncerty, projekcje na żywo i warsztaty!

Kto uważa, że filmy animowane są wyłącznie dla dzieci, ten jak najszybciej powinien zrewidować ten pogląd – na szczęście będzie to łatwe podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych “Animator”, który od 13 do 19 lipca odbywać się będzie w Poznaniu. Co prawda atrakcji dla dzieci nie zabraknie, jednak nie będzie to główny nurt festiwalu.

Animator ma bowiem przede wszystkim pokazywać polskim widzom to, co w światowej animacji artystycznej jest najważniejsze. Jednak podczas 6. edycji festiwalu widzowie będą mieli okazję zapoznać się z klasycznymi dziełami polskiej animacji – w dużej mierze eksperymentalnej.

– Standardowo prym w filmach zgłoszonych do festiwalu wiodą animacje francuskie, angielskie, polskie i niemieckie. Łącznie będzie można zobaczyć niemal 200 filmów z 54 krajów świata, w tym 18 pełnometrażowych – podaje Filip Kozłowski, szef biura festiwalu.

Jak co roku, festiwalowym pokazom towrzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. Najlepsze z nich nagrodzone zostaną statuetkami Złotego, Srebrnego i Brązowego Pegaza. Po raz drugi przyznana zostanie również nagroda za najlepszy animowany film pełnometrażowy. W jury nie zabraknie gwiazd światowej animacji: znajdą się w nim Dmitry Geller (zdobywca Grand Prix poznańskiego konkursu z 2012 roku) Theodor Ushev czy też Katarzyna Głowicka.

Sporo miejsca poświęconego będzie połączeniu animacji i muzyki. Na poznańskim festiwalu zaprezentują się m.in. Małe Instrumenty grające Cage’a oraz związany z LADO ABC zespół SzaZaZe wykonujący na żywo niezwykle oryginalną muzykę do kultowych polskich animacji – m.in.: „Labiryntu” Jana Lenicy, „Podróży” Daniela Szczechury, „Drogi” Mirosława Kijowicza, czy „Refleksów” Jerzego Kuci. Organizatorzy zapowiadają również koncert prezentujący twórczość Piotra Bosackiego, członka grupy Penerstwo, laureata nagrody Arteonu 2012. Mocnym akcentem tegorocznego programu w ramach Animacji i muzyki będzie prezentacja bogatego dorobku kompozytorów związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Ciekawym wydarzeniem festiwalu będzie na pewno pokaz filmu „A Liar’s Autobiography – The Untrue Story of Monty Python’s Graham Chapman”, w reżyserii Billa Jones’a, Jeffa Simpsona i Bena Timletta. Brytyjski film z 2012 roku opowiada historię życia i kariery jednego z członków Latającego Cyrku Monty Pythona.

Z kolei za gwiazdę tegorocznej edycji może być uznany John Dilworth, ekscentryczny amerykański twórca, nominowany do Oscara w 1996 roku, autor serii „Courage the Cowardly Dog” (pol. „Chojrak – tchórzliwy pies”), której bohaterem jest strachliwy pies o imieniu Chojrak. John Dilworth zaprezentuje wybrane, najstraszniejsze jego zdaniem, odcinki serii oraz przygotuje dla widzów Animatora specjalny pokaz filmów połączony z performancem.

Atrakcji na Animatorze będzie jednak o wiele więcej – z festiwalowego programu trudno nawet wybrać te pozycje, które mogą pretendować do miana najważniejszego wydarzenia. Nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać się na wielkie święto animacji, które odbędzie się w Poznaniu.