Stary Browar: rusza Kino na Dziedzińcu Sztuki

26 czerwca będzie można obejrzeć pierwszy film z tradycyjnego już wakacyjnego cyklu Starego Browaru Kino na Dziedzińcu Sztuki. W tym roku cykl liczący 10 filmów nosi tytuł „Zakochaj się w parku bardziej” i skierowany jest do bardzo szerokiej publiczności.

Kino na Dziedzińcu Sztuki to prezentacja filmowej klasyki, która cieszy się ogromnym poowodzeniem wśród poznańskich widzów. I nie chodzi tylko o to, Że filmy są za darmo: na Dziedzińcu Sztuki mozna obejrzeć filmy kultowe, znaczące, ale mające już swoje lata, co sprawia, że w kinie się ich nie zobaczy, a niejednokrotnie trudno je dostać także na DVD.
Jest więc to niepowtarzalna szansa, by podziwiać obrazy, które zmieniły historię kina – w dodatku kino na świeżym powietrzu, w ciepły, letni wieczór  ma wyjątkowy urok i atmosferę…

Co zobaczymy w tym roku?  

26 czerwca, g. 21.00  Rocky
1976, reż. John G. Avildsen
Kultowego boksera Rocky‘ego Balboa nie potrzeba przedstawiać nikomu. Warto za to przypomnieć, że film ten otrzymał aż 10 nominacji do Oscara i zdobył 3 statuetki (najlepszy film, reżyseria i montaż). Dwie nominacje otrzymał sam Sylvester Stallone, nie tylko za tytułową rolę, ale też jako autor scenariusza filmu o bokserze amatorze, który stanął przed szansą zawalczenia o tytuł mistrza.

3 lipca, g. 21.00  Parasolki z Cherbourga
1964, reż. Jacques Demy
Nagrodzona Złotą Palmą, opowiedziana piosenkami Michela Legranda historia miłosna nastoletniej piękności, w którą wcieliła się Catherine Deneuve. Musical niezwykły, zrealizowany wbrew rewiowej modzie i amerykańskim standardom. Ponadczasowa przypowieść o problemach młodej dziewczyny wyróżniona 5 nominacjami do Oscara.

10 lipca, g. 21.00  Wszystko za życie
2007, reż. Sean Penn
Wyreżyserowany i napisany przez Seana Penna film opowiada historię chłopaka stojącego u progu dorosłego życia. Bohater kończy studia, jednak zamiast do pracy, wyrusza autostopem na Alaskę. Jego historia wzbudziła żywe dyskusje i poruszyła młodych ludzi na całym świecie. Dziś jest to jeden z najbardziej znanych filmowych manifestów tęsknoty za utraconą więzią z naturą.

17 lipca, g. 21.00  Przed wschodem słońca
1995, rez. Richard Linklater
Klasyka filmów o miłości lat 90. On – przystojny, wrażliwy Amerykanin (Ethan Hawke). Ona – pełna wdzięku Francuzka (Julie Delpy). Poznają się w pociągu. Oboje młodzi, spragnieni bliskości. Mają dla siebie tylko kilkanaście godzin. Od 28 czerwca w polskich kinach dalsze losy bohaterów można śledzić w filmie „Przed północą”.

24 lipca, g. 21.00  Szklana Pułapka
1988, reż. John McTiernan
Klasyka kina sensacyjnego z kultowym Brucem Willisem w roli nowojorskiego gliny i… Alanem Rickmanem (profesor Snape z „Harry’ego Pottera”), dla którego rola bezwzględnego szefa terrorystów była filmowym debiutem. Pełnokrwiste postaci, pełna zwrotów akcja, specyficzne poczucie humoru sprawiają, że każda okazja do powtórnego obejrzenia „Szklanej pułapki” jest dobra.

31 lipca, g. 21.00  Samotność długodystansowca
1962, reż. Tony Richardson
Tony Richardson swoimi filmami rzucał wyzwanie brytyjskiej produkcji filmowej lat 60. – jałowej, pozbawionej charakteru i nieudolnie konkurującej z Hollywood. Jednym z nich była „Samotność długodystansowca”, poruszająca temat podziału klasowego w brytyjskim społeczeństwie. Opowiada on historię przebywającego w poprawczaku chłopaka, posiadającego niezwykły talent do biegania. Za namową dyrektora zakładu weźmie on udział w zawodach i rywalizacji z uczniem sąsiedniej szkoły dla elity.

7 sierpnia, g. 21.00  Basen
2003, reż. Francois Ozon
Nieco znudzona życiem, sławna i bogata brytyjska autorka kryminałów (Charlotte Rampling) i seksowna, rozwiązła, nieokiełznana nastoletnia Francuzka (Ludivine Sagnier), chcąc nie chcąc muszą dzielić wakacyjną willę w Prowansji. Z czasem irytująca dziewczyna staje się dla pisarki źródłem fascynacji… i innych mocnych przeżyć, szczególnie, kiedy w willi z basenem dochodzi do zbrodni. Wciągający od pierwszych do ostatnich minut nie tylko ze względu na świetną kryminalną historię, ale i przykuwające uwagę, świetne aktorki.

14 sierpnia, g. 21.00  Znikający punkt
1971, reż. Richard Sarafian
1200 mil w 15 godzin. 350 konny Dodge Challenger. Niezwykły, samotny rajd, w towarzystwie radia, a raczej DJ-a dodającemu otuchy kierowcy, to historia o wolności i wyzwoleniu graniczącym z całkowitym brakiem rozsądku. W Stanach Zjednoczonych film kultowy, odważnie poruszający gorące, aktualne w czasie jego powstania problemy Ameryki.

21 sierpnia, g. 21.00   Samotność liczb pierwszych
2010, reż. Saverio Costanzo
O tym, że zdarzenia z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie wiadomo nie od dziś. Jak bardzo determinują one losy i wybory człowieka, czy możemy z nimi walczyć, czy też należy się z nimi pogodzić? Odpowiedzi na te pytania można szukać śledząc losy dwóch bohaterek filmu, które poznamy zarówno jako kilkulatki jak i dorosłe kobiety.

28 sierpnia, g. 21.00  Powrót do przyszłości
1985, reż. Robert Zemeckis
Najbardziej zwariowany film na temat podróży w czasie, jaki kiedykolwiek nakręcono. Ten wielki przebój lat 80. wciąż zachowuje energię, zdolną porwać widzów w każdym wieku. Modelowa realizacja kina familijnego: jest w nim sensacja, fantastyka, romans, żarty polityczne, sytuacyjne gagi, rock’n’rollowa muzyka, moda retro i nowoczesna (!) technika.

Kino na Dziedzińcu Sztuki działa od 26 czerwca do końca sierpnia, w środy o godz. 21, bez zapisów, liczba miejsc nieograniczona. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony na Szachownicę (Pasaż).