Poznańscy studenci budują… łapę dinozaura

Grupa żaków z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych poznańskiego UAM zaangażowała się w niezwykły projekt – rekonstrukcję dolnej kończyny Tyranozaurusa-Rexa, najbardziej znanego dinozaura-drapieżnika.

Tego jeszcze w Poznaniu prawdopodobnie nie było – oto bowiem w jednym z uniwersyteckich wydziałów na Morasku powstaje… łapa. Nie byle jaka jednak, ponieważ gdy powstanie, będzie miała niemal 4 metry wysokości! Za nogę prehistorycznego drapieżnika odpowiedzialny jest dr Edward Chwieduk z Instytutu Geologii UAM, który zainspirował sześciu studentów do wykonania rekonstrukcji stopy.

– Pierwszym etapem był model ze styropianu i siatki drucianej, który następnie pokryto gliną. Później wykonano gipsowe negatywy. W ostatnim etapie odlano rzeźby w żywicy epoksydowej i pomalowano je farbą – opowiada o całym procesie Patryk Antczak, rzecznik prasowy projektu “Łapa”. – Na razie ukończono stopę dinozaura, choć docelowo w lapidarium stanąć ma rekonstrukcja całej dolnej kończyny.

Gotową rzeźbę będzie można podziwiać w Lapidarium Instytutu Geologii UAM przy ul. Maków Polnych 16.
– Jest to projekt z pogranicza artyzmu i nauki. Łączą się w nim moje dwie pasje: paleontologia oraz sztuka – tłumaczy Szymon Górnicki, student ostatniego roku geologii i szef projektu “Łapa”.

Pierwsza część projektu już się zakończyła – stopa jest gotowa. Pozostałe kości zostaną wykonane w przyszłym roku akademickim. Projekt realizowany jest przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Paleontologów.