Zajezdnia na Franowie dostanie unijne dofinansowanie

Ponad 150 mln złotych – tyle dostanie MPK na budowę zajezdni tramwajowej na Franowie. W  Warszawie została właśnie podpisana umowa o dofinansowanie projektu. To wyjątkowo dobra wiadomość, bo ta suma stanowi ponad połowę kosztów budowy i spółka nie liczyła na aż tyle.

Zajezdnia na Franowie to najnowocześniejsza w Polsce i jedna z najnowocześniejszych zajezdni w Europie. W pierwszym etapie zajezdnia będzie przygotowana do stacjonowania 100 tramwajów (na obszarze zajezdni występować będzie rezerwa terenowa, która umożliwi dostosowanie terenu do stacjonowania kolejnych 50 tramwajów).

Zakres prac związanych z inwestycją obejmuje:
•    halę postojową dla taboru tramwajowego wraz z wyposażeniem i zadaszeniem
•    hale przeglądowo – naprawcze wraz z wyposażeniem
•    obiekty niezbędne dla pionu infrastruktury technicznej, w skład których wejdą warsztaty wydziałów torów, sieci i stacji oraz  utrzymania infrastruktury technicznej wraz z pełnym, nowoczesnym wyposażeniem,
•    system zarządzania i dyspozycji taboru na terenie zajezdni wraz z wizualizacją pracy zajezdni.

Dzięki budowie nowej zajezdni usprawnieniu ulegną czynności obsługowe taboru tramwajowego, w tym nowoczesnych, niskopodłogowych pojazdów, zarówno w zakresie obsługi codziennej jak i okresowej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych w Polsce rozwiązań, ruch pojazdów będzie tu zarządzany automatycznie (przeczytaj: Największa w Polsce i pierwsza zarządzana automatycznie – taka będzie zajezdnia Franowo). MPK Poznań opuści także dwa uciążliwe dla okolicznych mieszkańców obiekty – zajezdnię przy ul Madalińskiego oraz tory odstawcze przy ul. Budziszyńskiej.

Jest to jak dotychczas jedyny w Polsce projekt o takim charakterze, który zapewnił sobie unijne wsparcie, dzięki czemu może być modelem dla realizacji projektów tego typu w innych miastach w przyszłości. Podpisanie umowy o dofinansowanie jest kolejnym przykładem efektywnego pozyskiwania unijnych dotacji dla swoich inwestycji przez MPK Poznań Sp. z o.o., które jest w tej dziedzinie jednym z liderów w Wielkopolsce

Inwestycja na Franowie dostanie dofinansowanie w ramach Funduszu Spójności, działania 7.3 programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Koszty kwalifikowalne przedsięwzięcia to 258 609 058 zł. W ramach umowy o dofinansowanie Spółka pozyska dotację do 152 579 344,22 zł, co stanowi 59% kosztów kwalifikowanych.

Czytaj także:

Zajezdnia Franowo: wszystkim pokierują automaty

Franowo: a zajezdnia rośnie…