Design a dysfunkcja w KontenerArt

KontenerArt zaprasza do rozmowy o dobrych praktykach projektowych i możliwość ich realizacji na polskim gruncie. Współinicjatorką i prowadzącą spotkanie jest Agata Dąbrowska (NIEwidzialny Dizajn). Gośćmi i współtworzącymi spotkanie będą chłopiec Kosmitek Jo! i jego rodzice – artysta Kobas Laksa oraz Aleksandra Więcka. dziennikarka i dramatopisarka.

Wraz ze zmianami roli i funkcjonowania projektowania zmieniają się parametry „dobrego dizajnu” – dizajn to już nie tylko to, co widzialne, czyli estetyka i ładnie zaprojektowane logo czy meble. To coraz częściej wszystko to, co niewidzialne – sposób myślenia i działania przejawiający się w specyficznym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów współczesności.
 
Jak projektanci odpowiadają na potrzeby osób z dysfunkcjami? Czy możliwe jest projektowanie funkcjonalne, estetyczne i „dla wszystkich”?  Jak uwzględnić charakterystyczne i subtelne zarazem potrzeby konkretnego użytkownika? W jaki sposób dizajnerzy powinni współpracować z ekspertami z obszaru medycyny, nauk ścisłych i humanistycznych w interdyscyplinarnych zespołach projektowych?
 
Plan spotkania:
– godz.15.00-17.00 wstęp Agata Dąbrowska i Kobas Laksa –  dyskusja, rozmowa z publicznością moderowana przez zaproszonych gości
– godz.17.00 – aukcja / dochód z aukcji przeznaczony będzie na rehabilitację Jonatana Borowskiego /Kosmitka Jo!), cena wywoławcza 500 zł
– po godz.18.00 – koncert
 
Spotkanie będzie połączone z licytacją roweru zaprojektowanego przez pracownię Not Only Dutch Bikes. A na rowerze dziesiątki autografów i rysunków, m.in. Titusa z Acid Drinkers. Dochód z licytacji zasili budżet rehabilitacyjny Jonatana Borowskiego /Kosmitka Jo!/.  Kosmitek Jo! Czyli Jonatan Borowski. Chłopiec urodził się z zespołem Downa. Jego losy i efekty rehabilitacji śledzą z zainteresowaniem internauci i użytkownicy Fabebook’a https://www.facebook.com/KosmitekJo?hc_location=stream.
 
NIEwidzialny Dizajn to interdyscyplinarna konferencja, która ma na celu poszerzanie pola projektowania o te wymiary, które zwykle są niedostrzegane i niewidzialne. Dizajn to dużo więcej niż formy, kształty i estetyka. To przede wszystkim sposób myślenia połączonego z działaniem, nakierowany na rozwiązywanie złożonych problemów współczesnego świata oraz wprowadzanie pozytywnej zmiany.
Inicjatywa zrodziła się w 2012 roku ze wspólnego pomysłu Agaty Nowotny (IS UW, SoF) i Moniki Rosińskiej (UAM, SoF), rozwijanego we współpracy z Agatą Dąbrowską (SoF). W styczniu 2013 odbyła się pierwsza konferencja. W 2014 planowana jest druga edycja.