Poznański Budżet Obywatelski: oto kandydaci!

“Miło nam poinformować, że Państwa projekt znalazł się na liście 20 projektów, nad którymi od 18 do 29 września będą głosować poznaniacy” – pismo o takiej treści od prezydenta poznania otrzymali autorzy tych projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, które przeszły do finałowej dwudziestki. Kto się w niej znalazł?

Niestety, w finale nie znalazł się ani jeden projekt UlepszPoznan.pl. W dwudziestce jest między innymi budowa przytuliska dla bezdomnych, modułowe przedszkole na Naramowicach,   założenie muzeum Enigmy, centrum sportowe dla wrotkarzy, renowacja Areny, która jest w fatalnym stanie technicznym, a na której remont nie ma pieniędzy, dodatkowe stacje rowerów miejskich, modernizacja kąpieliska nad Rusałką, budowa torów łuczniczych, a także projekt Sportowy Golaj.

To remont stadionu Olimpii na Golęcinie, gdzie mogłoby być uprawianych kilka wyczynowych dyscyplin sportu. Rewitalizacja stadionu żużlowego i terenów przyległych obejmowałaby przede wszystkim wymianę ławek, przebudowę toru, zbudowanie boiska ze sztuczną murawą do futbolu amerykańskiego  oraz torów dla kolarstwa grawitacyjnego. Niezbędna byłaby także dodatkowa infrastruktura, jak szatnie i toalety. Pomysłodawcy: PSŻ Poznań (żużel), Patrioci Poznań (futbol amerykański) oraz ProLans 4X Poznań (kolarstwo grawitacyjne) trzymają kciuki za to, by i kolejny etap walki był równie udany. Na remont chcieliby dostać 3 miliony złotych.

Oczywiście w finałowej dwudziestce są także drogi rowerowe – wśród nich także przedłużenie Wartostrady.
– To fantastyczna wiadomość! – mówi Jan Zujewicz, Radny Osiedla Stare Miasto i współautor zgłoszenia Wartostrady do Budżetu Obywatelskiego 2014. – Urzędnicy docenili walory projektu, który od kilku lat jest realizowany przez Wydział Ochrony Środowiska. W zeszłym roku poznaniacy wytypowali Wartostradę jako drugi najbardziej wartościowy projekt Budżetu Obywatelskiego. Liczę zatem, że i w tej edycji głosujący zadecydują podobnie.

Do Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt budowy odcinka staromiejskiego, który z założenia ma biec koroną wałów od mostu Św. Rocha do mostu B. Chrobrego. Będzie to jednocześnie kolejny odcinek Wartostrady na lewym brzegu rzeki. Pierwszy betonowy odcinek powstał rok temu wzdłuż ulicy Szelągowskiej. Odcinek jest już w pełni zaprojektowany, pozyskano też wszystkie wymagane zgody, a jego koszt oszacowano na 600 tysięcy złotych.

– Teraz to od poznaniaków zależy, który z 20 projektów zdobędzie potrzebne fundusze – mówi radny Zujewicz. – Oczywiście zachęcam do oddania głosu na Wartostradę ale przede wszystkim apeluję do poznaniaków o wzięcie udziału w głosowaniu. Warto wykorzystać szansę, którą dają nam władze miasta i samodzielnie zadecydować o tym, jak będzie wyglądała nasza okolica.

20 finałowych projektów wytypowała komisja ekspertów złożona z radnych, urzędników i działaczy społecznych. Teraz o tym, które projekty dostaną pieniądze, zadecydują w głosowaniu sami poznaniacy. A jest co wydawać – Poznański Budżet Obywatelski to 10 milionów złotych.

Czytaj także:

Projekt “Sportowy Golaj” z coraz większym poparciem

Wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014: czego chcą poznaniacy?