Poznaniacy uczcili 74. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

– Jesteście przykładem wierności temu, w co się wierzy – powiedział marszałek Marek Woźniak do kombatantów Armii Krajowej podczas uroczystości upamiętnienia rocznicy zejścia II RP do podziemia. I podziękował im za to, że są i że wspierają nas wszystkich swoją niezłomnością.

Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz młodzież spotkali się o 10 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości w Poznaniu. Wielu spośród kombatantów miało charakterystyczne, biało-czerwone opaski. Ponieważ na rehabilitację czekali tak długo, takie uroczystości jak dzisiejsza mają dla nich szczególne znaczenie.
– Staraliśmy się wtedy cały czas walczyć tak jak mogliśmy – wspominał Zbigniew Podeszwa, jeden z kombatantów. – A teraz przekazaliśmy nasz sztandar młodzieży z gimnazjum nr 23, by młodzi przejęli nasze tradycje. Mają dobrych wychowawców i widzimy, że ta idea wśród nich trwa nadal.

Po Apelu Poległych przed pomnikiem zostały złożone kwiaty, a na symbolicznych grobach zapalone znicze. Stawiali je uczniowie poznańskich szkół. Później uczestnicy uroczystości pojechali na spotkanie w Domu Żołnierza, gdzie wspominali hm. Floriana Marciniaka, twórcę Szarych Szeregów, absolwenta III LO w Poznaniu, przedwojennego Gimnazjum im. św. Jana Kantego. Spotkanie było także okazją do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach, w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.  

Wszyscy zostali także zaproszeni w niedzielę 29 września, o godz. 11.00 na Mszę Świętą Akowską, która zostanie odprawiona w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.