Poznań – polską stolicą młodej przedsiębiorczości?

Taki wniosek wysnuł Tomasz Kayser, zastępca prezydenta miasta po wysłuchaniu zapowiedzi zbliżającego się Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Impreza odbywa się już po raz czwarty i atrakcji dla przedsiębiorczych z pewnością na niej nie zabraknie.

Stolica Wielkopolski jest jednym z tych miast, które nie tylko podczas europejskich czy światowych dni przedsiębiorczości działają w ramach aktywizacji młodych na rynku pracy. Większość poznańskich uczelni i organizacji młodzieżowych bierze udział w projektach pomagających młodym ludziom zdobywać cenne doświadczenie i kwalifikacje. A najwięcej dzieje się właśnie w listopadzie.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości rozpoczyna się 18 listopada i trwać będzie przez następne 5 dni, w tym czasie odbędzie się cykl imprez dla uczącej się jeszcze młodzieży.
18 listopada – warsztaty w ramach Młodzieżowej Akademii Liderów Przedsiębiorczości
21 listopada – konferencja pod nazwą „Pomiędzy zarządzaniem procesami edukacyjnymi, a rynkiem pracy”, odbędzie się ona pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, a prowadzona przez Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
21 listopada – IV poznański wykład o przedsiębiorczości
22 listopada – wycieczka zawodoznawcza dla uczniów ponadgimnazjalnych
22 listopada -warsztaty szkoleniowe dla doradców zawodowych i pedagogów na temat pracy z młodzieżą
23 listopada – drzwi otwarte w Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży – konsultacje informacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Aglomeracji Poznańskiej.

Prócz Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości już niedługo odbędzie się także WorkGate 2013. Jest to platforma dla firm poszukujących wartościowych pracowników w branżach outsourcingu finansowego i programistycznego oraz dla studentów i absolwentów wchodzących na rynek pracy. WorkGate 2013 rozpocznie się 21 listopada w Concordia Design w Poznaniu.

A to nie wszystkie możliwości, jaki stworzono w Poznaniu dla młodych ludzi. Niedawno powstało także Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej. Dostarcza ono kompleksowych informacji i obiektywnych analiz procesów społeczno – gospodarczych, w tym zachodzących na rynku pracy. Wszystko to, aby ułatwić podejmowanie decyzji o kierunku rozwoju osób zamieszkujących aglomerację poznańską.
– Trzeba dokonać pewnej rewolucji, ale przede wszystkim w głowach. Na szkolnictwo powinni mieć wpływ przede wszystkim pracodawcy bo to oni później zatrudniają i wymagają – powiedział Krzysztof Bondyra z Fundacji „Społeczeństwo i Gospodarka”, który angażuje się m.in. w aktywizację zawodową młodych ludzi.

Celem tych wszystkich szkoleń, konferencji i spotkań jest m.in. szeroka współpraca z przedsiębiorcami, którzy będą informować młodych ludzi, czego oczekują od swoich obecnych – a także potencjalnych – pracowników.