Wielkopolska: rewolucje w Auli UAM

 Orkiestra OSP w Słupcy i muzycy Filharmonii Poznańskiej w koncercie „Rozmowa z medium” pianisty, kompozytora i improwizatora Marcina Maseckiego. To ostatnia z cyklu poznańskich prezentacji, zrealizowanych w ramach projektu „Wielkopolska: Rewolucje”.

– Wielkopolska: Rewolucje” to projekt zachęcający do uczestnictwa w kulturze oraz do czerpania z kulturalnego i regionalnego dziedzictwa, czekającego na odkrycie w odległych od stolicy regionu zakątkach Wielkopolski. To zaproszenie do nowoczesnego odczytania i artystycznego przetworzenia tego dziedzictwa, a przede wszystkim do dialogu i szukania tego, co wspólne, pomiędzy lokalnymi społecznościami i eksperymentującymi artystami – podkreśla Marek Wożniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
 
W Poznaniu zaprezentowane zostały już niemal wszystkie projekty zrealizowane podczas tegorocznej edycji programu „Wielkopolska: Rewolucje”. 6 i 7 grudnia na deskach Trzeciej Sceny Teatru Nowego odbyło się sceniczne czytanie pt. „Listy na wolność”, podczas którego aktorzy Teatru Nowego czytali reportaże, powstałe jako rezultat warsztatów, prowadzonych przez zespół Dużego Formatu „Gazety Wyborczej” z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lesznie. 8 i 9 Grudnia o w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze można było obejrzeć spektakl „Projekt. Noce i dnie” na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka, z udziałem seniorów z Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” oraz Adama Ferencego i Iwony Pasińskiej. 10 grudnia na Scenie Nowej Teatru Nowego w Poznaniu zaprezentowany został spektakl pt. „Lepiej tam nie idź” w reżyserii Michała Borczucha, w którym wystąpiły dzieci związane ze Stacją Szamocin oraz z Domu Dziecka w Szamocinie.
 
Jedynym projektem tegorocznej edycji „Wielkopolska: Rewolucje”, który ze względu na swoją specyfikę nie zostanie pokazany w Poznaniu, jest Świetlica Kultury w Zarzewie w gminie Rzgów, powstała w ramach warsztatów projektowania przestrzeni prowadzonych przez architekta Pawła Grobelnego przy wsparciu młodej projektantki Agaty Dąbrowskiej. Świetlica zostanie otwarta wiosną przyszłego roku.
 
„Wielkopolska: Rewolucje” to projekt zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku, służący integracji i aktywizacji lokalnych społeczności, promocji Województwa Wielkopolskiego oraz stworzeniu okazji do spotkania mieszkańców oddalonych od Poznania ośrodków z twórcami sztuki eksperymentalnej i awangardowej. – Tytuł projektu nawiązuje do filmu braci Wachowskich Matrix: Rewolucje. Podobnie jak bohaterowie filmu chcemy wraz z artystami i mieszkańcami wielkopolskich wsi i miasteczek, zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy. Uwolnić swoje myślenie od schematów, wyjść poza system i pokazać, że w sztuce nie ma spotkań niemożliwych – podkreśla Agata Siwiak, kuratorka programu „Wielkopolska: Rewolucje”.

Koncert odbędzie się 19 grudnia o godz. 19.00 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego 1

UMWW, fot. archiwum