Ile zbudowaliśmy w Poznaniu w 2013 roku?

Mniej budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale aż o 38 więcej budynków biurowo-handlowych i więcej rozpoczętych realizacji niż w roku 2012 – Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego podsumował rok pod względem inwestycji.

– Na początku każdego roku kalendarzowego w poznańskiej inspekcji nadzoru budowlanego dokonujemy analizy ruchu budowlanego w minionym roku – wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. – Tak było i tym razem.

Jaki był, pod względem liczby zrealizowanych w budownictwie inwestycji, rok 2013 w Poznaniu?
– Rozpocznę od jedynego minusa – mówi dyrektor Łukaszewski. – Niestety, znacznie zmniejszyła się liczba oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W 2013 roku wybudowano 363 takie budynki. To o 75 (17,1%) budynków jednorodzinnych mniej niż w 2012 roku. Wtedy wybudowano 438 takich budynków. Na dość wysokim poziomie utrzymała się natomiast liczba oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W 2013 roku wybudowano 59 takich budynków, czyli tylko o 2 budynki mniej niż w 2012 roku.

Zdecydowanie lepiej budownictwo w Poznaniu wygląda w kategorii budynków niemieszkalnych, na przykład budynków handlowo-usługowych, biurowych, przemysłowych i magazynowych. W roku 2013 powstały w Poznaniu 142 takie budynki i jest to o 38 (36.5%) budynków niemieszkalnych więcej niż w 2012 roku. W tej kategorii dominują budynki o funkcji handlowo-usługowo-biurowej.
     
– Ogółem w 2013 roku dokonaliśmy odbioru 1093 nowych obiektów budowlanych, czyli o 50 więcej niż w 2012 roku – podkreśla Łukaszewski. – Największy wzrost odnotowaliśmy wśród dużych, pod względem kubatury, obiektów budowlanych. W ubiegłym roku wybudowano 375 takich obiektów, czyli o 79 więcej niż w 2012 roku.

Do największych inwestycji zrealizowanych w 2013 roku należy zaliczyć zespoły budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zrealizowane przy ulicach: Zawady, Strzeszyńska, Gnieźnieńska, Podolańska, budynki handlowo-usługowe, zrealizowane przy ulicach: Szwedzka, Święty Marcin/Marcinkowskiego, Sycowska, Bolesława Śmiałego, Gronowa, Szarych Szeregów, oraz zespół pawilonów handlowych na osiedlu Rusa,
budynki Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii przy ulicy Umultowskiej (inwestor: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), budynek laboratoryjno-biurowy Instytutu Logistyki i Magazynowania przy ulicy Estkowskiego, kompleks biurowo-handlowo-usługowy przy ulicy Druskienickiej, Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego przy ulicy Gdańskiej (tu budowa jeszcze trwa), rozbudowa budynku Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności.                
 
Na uwagę zasługuje również fakt, że w 2013 rozpoczęto realizację większej liczby obiektów niż w roku 2012. Budowy wielu z nich jeszcze nie zakończono. Finał tych inwestycji będzie miał miejsce w roku 2014.