Studenci chcą pasów na Kórnickiej

Skracają sobie drogę ze sklepu do akademika lub z zajęć do punktu ksero. Dostają za to mandaty, choć uważają, że niesłusznie. Dlatego postanowili działać. Studenci Politechniki Poznańskiej zbierają podpisy pod petycją o stworzenie nowego przejścia dla pieszych na Kórnickiej.

Na Kórnickiej co prawda znajdują się dwa przejścia dla pieszych, ale są one znacznie od siebie oddalone. Jedno umiejscowione jest zaraz przy przystanku tramwajowym „Politechnika” drugie zaś – przy wyjeździe z Kórnickiej na ulicę Jana Pawła II. Tymczasem studentom najbardziej by pasowało przejście znajdujące się dokładnie… pośrodku.

Budynki politechniki oraz jej akademiki mieszczą się wzdłuż ulicy Kórnickiej. A brama wyjazdowa z terenu uczelni znajduje się dokładnie pośrodku między przejściami dla pieszych. I dokładnie naprzeciwko tej bramy znajdują się między innymi sklepy, przychodnie, punkt ksero czy całodobowe bistro. Trudno więc się dziwić, że studenci często chcą oszczędzić sobie czasu – Kórnicka poza godzinami szczytu nie jest zbyt ruchliwa – i decydują się na przejście na wprost, ale w niedozwolonym miejscu…

Często takie wycieczki kończą się pogawędką z mundurowymi, uwieńczoną mandatem za przejście w miejscu niedozwolonym. Studenci jednak nie uważają, by ich zachowanie było niezgodne z prawem, a karanie ich uważają za niesłuszne. Dlaczego?

Ponieważ według nich, miejsce, w którym skracają sobie drogę, jest oddalone o ponad 100 metrów od najbliższego przejścia dla pieszych. Uważają również, że tramwajowe torowisko w tym miejscu nie jest wydzielone. Co za tym idzie: zgodnie z  Kodeksem Ruchu Drogowego w takiej sytuacji przechodzący w tym miejscu studenci nie łamią prawa. 

Jednak tłumaczenia, nawet podparte Kodeksem Ruchu Drogowego, nie zawsze przekonują policjantów. Dlatego z inicjatywy Adriana Kowalczewskiego, założyciela facebookowego profilu „Możesz przechodzić przez jezdnię na Kórnickiej”, powstała petycja o utworzenie przejścia dla pieszych na Kórnickiej. Wniosek zostanie przekazany Radzie Osiedla Rataje, która przychylnie patrzy na pomysł młodzieży.

Facebookowy profil „Możesz przechodzić…” powstał 3 lutego, a już przyciągnął prawie 2200 osób. Na stronie regularnie publikowane są argumenty, z jakich mogą korzystać złapani na przechodzeniu przez jezdnię. 

Niezależnie jednak od tego, ilu studentów podpisze się pod petycją oraz co powiedzą radni osiedla – ostateczny głos w tej sprawie i tak ma ZDM…