Przypomnijmy, że Śluza Katedralna, będąca w przeszłości częścią systemu fortyfikacji okalającego Poznań, wejdzie w skład Bramy Poznania, czyli nowego muzeum, mającego przedstawiać historię Ostrowa Tumskiego i jego znaczenia dla początków państwa polskiego. W budynku śluzy (który połączony jest z nowym gmachem poprzez oszkloną kładkę) będą znajdować się wystawy czasowe, a także m.in. sklep z pamiątkami.
Właśnie do tej śluzy 22 lutego zaprosiło poznaniaków Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w ramach cyklu Ostrów Tumski w Samo Południe. Podczas pierwszego takiego spotkania poznaniacy mogli zwiedzać zabytkową część fortyfikacji, a także posłuchać historii budowli. Nie wszystko jednak było dostępne dla zwiedzających – a już na pewno nie mogli robić zdjęć. Dlaczego?
– Pokazujemy to, co w tym momencie możemy pokazać – tłumaczy Olga Tarczyńska-Polus z CTK Trakt. – Prace już się prawie zakończyły, w tej chwili trwają odbiory techniczne. Ze względów organizacyjno-technicznych jeszcze nie wszędzie możemy wpuścić widzów. Na otwarciu dopiero zdradzimy wszystkie sekrety.
Również na otwarciu będzie można się dowiedzieć, jaka wystawa prezentowana będzie na początku w budynku śluzy. Sam początek działalności Bramy Poznania został wyznaczony na początek maja – nie wiadomo jednak dokładnie, czy będzie to pierwszy, czy np. trzeci dzień maja. Nie są też znane ceny biletów (ta informacja ma być wkrótce przekazana), a także dokładna liczba zwiedzających, którzy będą mogli jednocześnie podziwiać ekspozycję. Szacuje się, że będzie to ok. 200 osób, ponieważ tyle przygotowano audioprzewodników.
Sądząc po tłumach, które zjawiły się na spotkaniu W Samo Południe, przynajmniej na początku funkcjonowania Bramy Poznania mogą się tworzyć kolejki – bo chociaż pokazywana była tylko niewielka część kompleksu, to i tak przybyło ok. 150 osób.
– Optymistyczna wersja rzeczywiście zakładała tłumy na dzisiejszym spotkaniu i jesteśmy bardzo zadowoleni, że to się potwierdziło – cieszyła się przedstawicielka CTK Trakt. – Robimy, co możemy, bo też śluza ma ograniczoną powierzchnię i wszystkich na raz nie możemy wpuścić. Na pewno nikt nie straci, bo podzielimy odwiedzających na grupy.
W ramach cyklu Ostrów Tumski przygotowano jeszcze dwa spotkania:
– “Miecz św. Piotra”, 22 marca (sob.), g. 12, Muzeum Archidiecezjalne (ul. Lubrańskiego 1)
– “Stolica”, 12 kwietnia (sob.), g. 12, Rezerwat Archeologiczny (ul. Ks. I. Posadzego 3)