Poznański Czerwiec 1956 r. także na dziedzińcu urzędu miasta

Jak wyglądały poznańskie ulice 59 lat temu, w trakcie tragicznych wydarzeń Poznańskiego Czerwca? Można je już oglądać na kolejnej plenerowej wystawie fotograficznej na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim.

Prezentowany na dziedzińcu zestaw 23 fotografii jest interesujący nie tylko ze względu na treść, ale i na formę – w trakcie cyfrowej rekonstrukcji zdjęcia zyskały zarówno na jakości, jak i na… kolorystyce. Dzięki fachowym zabiegom możemy zobaczyć Poznań tak, jak w rzeczywistości wyglądał sześć dekad temu, bez czarno-białego filtra.

Z myślą o wakacyjnych gościach wystawę uzupełnia dwujęzyczny (w językach polskim i angielskim) opis najważniejszych wydarzeń, które rozegrały się 28 czerwca 1956 roku, a także refleksję o znaczeniu Poznańskiego Czerwca w historii Polski. Także wszystkie zdjęcia zaopatrzone są w dwujęzyczne opisy.

Fotografie są częścią zbiorów Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 mającego swą siedzibę w podziemiach Zamku Cesarskiego. Urzędnicy mają nadzieję, że wystawa w sercu miasta zachęci poznaniaków i turystów do odwiedzenia tej wyjątkowej placówki, a także innych oddziałów kierowanego przez Lecha Dymarskiego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Inicjatorem mobilnej galerii fotografii na Wolnym Dziedzińcu jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania. Ekspozycja o Poznańskim Czerwcu to już czwarta z serii wystaw, prezentujących kulturalne i historyczne walory Poznania. Wystawę przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – instytucja kultury Miasta Poznania.