Gmina Suchy Las zapewnia: woda w Rowie Złotnickim będzie czystsza!

Więcej kontroli, by wyłapać nielegalne odprowadzenia ścieków, monitorowanie jakości wody w Rowie Złotnickim i budowa podłączeń kolejnych domów i osiedli do kanalizacji – to wszystko powinno poprawić jakość wody w Rowie Złotnickim, a tym samym i w jeziorze Strzeszyńskim, jak zapewniają przedstawiciele gminy.

Gmina Suchy Las właśnie przedstawiła plan swoich działań na 2014 rok w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Zapowiada się imponująco – jeśli, oczywiście, uda się go zrealizować. Bo wiele działań Suchy Las uzależnia od realizacji przez Aquanet SA. budowy „kolektora sucholeskiego” oraz modernizacji przepompowni ścieków przy zbiorniku retencyjnym w rejonie ul. Borówkowej w Suchym Lesie (teren Poznania). Inwestycja ta umożliwi skuteczne podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej nieruchomości jeszcze niepodłączonych, a w konsekwencji wyeliminowanie zbiorników bezodpływowych.
 
A realizacja tego zadania uzależniona jest od uzyskania dofinansowania w ramach Programu priorytetowego „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. Gmina z oczywistych względów nabór wniosków prowadziła jedynie w zakresie podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
 
– W połowie lutego otrzymaliśmy drogą elektroniczną informację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, że uchwała w tej sprawie została już skierowana do rozpatrzenia, a wyniki znane będą po posiedzeniu zarządu – informuje Barbara Stachowiak, inspektor ds. Promocji Gminy Suchy Las.
 
W tym roku gmina zamierza też nasilić kontrole: będą więc sprawdzane nieruchomości nie podłączone do kanalizacji sanitarnej, czy nie odprowadzają nielegalnie ścieków, a właściciele samochodów – czy nie myją samochodów poza miejscami do tego przeznaczonymi. Strażnicy gminny będą też częściej kontrolować sucholeską oczyszczalnię ścieków – dużym problemem jest niszczenie jej przez wandali (otwarcie zastawki, niszczenie siatki ogrodzenia, kradzieże bramy wjazdowej i furtki), a to wpływa na poziom podczyszczania odprowadzanych z terenu gminy wód. Gmina rozważa objęcia terenu oczyszczalni i zbiorników retencyjnych systemem monitoringu.
 
Zapewnienie dobrej jakości wód odprowadzanych z terenu gminy Suchy Las rowem Wa-11 (tzw. „rowem złotnickim”) uwarunkowane jest sprawnym funkcjonowaniem istniejącego systemu podczyszczania wód deszczowych. Istniejący system obejmuje:
1) podczyszczanie wód deszczowych w urządzeniach redukujących ilość substancji ropopochodnych i zawiesiny;
2) opóźnienie odpływu wód deszczowych i ich podczyszczenie w zbiornikach retencyjnych znajdujących się w rejonie ul. Borówkowej w Suchym Lesie (teren m. Poznania) i w rejonie oś. Grzybowego w Złotnikach.
 
Wody deszczowe poprzez opóźnienie odpływu wskutek czasowego „przetrzymania” w zbiornikach retencyjnych podlegają naturalnemu biologicznemu podczyszczeniu – zdaniem prof. dr. hab. Stanisława Podsiadłowskiego proces ten w zbiornikach przebiega efektywnie. A w ciągu kilku najbliższych tygodni gmina planuje uruchomienie stref inaktywacji pozwalających na wydatne ograniczenie odpływu ze zlewni pierwiastków biogennych, w tym zwłaszcza fosforu o około 60%.

Gmina Suchy Las zapowiada także dalsze badania jakości wód w rowie – specjalistyczne laboratorium będzie od marca do listopada badało wodę w trzech punktach rowu na obecność fosforanów oraz bakterii Escherichia Coli.

Jak wynika z badań zleconych przez gminę, a wykonanych w ubiegłym roku, odpowiedzialnymi za obecność zanieczyszczeń bytowych w wodach rowu są również Rodzinne Ogrody Działkowe zlokalizowane na terenach najwyżej położonych w Złotnikach i Jelonku – dlatego jeden z punktów pomiarowych będzie się znajdował na rowie poniżej ogrodów ROD.