Jesteście gotowi na Kaziuki?

Organizowane po raz 21. Kaziuki już na stałe wpisały się w tradycję Poznania. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa. W tym roku Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej obchodzi 25-lecie swojej działalności.

Kaziuki to jarmark z 400-letnią tradycją, organizowany w dniu świętego Kazimierza czyli 4 marca.
– W każdym domu się o tym mówiło – zapewnia Ryszard Liminowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. – podczas pierwszych poznańskich Kaziuków pojawiało się 200 z czego 90% byli to kresowiacy. Teraz jest odwrotnie.

Głównym założeniem Kaziuków jest nie tylko wspieranie kultury kresowej, w której było to jedno z ważniejszych wydarzeń o charakterze jarmarcznym w ciągu roku ale również związek jaki miała dynastia Jagiellonów z Poznaniem.

– Podczas Kaziuków jak co roku odbędzie się parada orszaku Jagiellonów.
Sięgamy do tradycji, jednak nie tylko tej jarmarcznej – mówi Krystyna Liminowicz, z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. – Staramy się nadać tej uroczystości wymiar kulturalny, historyczny i edukacyjny.

Dlatego też, oprócz wspomnianego pochodu odbędzie się też prelekcja, „Jan Olbracht a początki parlamentaryzmu polskiego w 555. rocznice urodzin jego twórcy” Krzysztofa Styszyńskiego, wystawa „Kresy w fotografii Wielkopolan” oraz Verba Sacra czyli czytanie tekstów Bulli papieskiej oraz kazań Piotra Skargi w oprawie muzycznej Wojciecha Wietrzyńskiego.

– Wystawa fotografii ma pokazać piękno kresów – mówi Anna Niedziela. – Wystawy te mają bardzo różny charakter, związany z różnymi rocznicami. Ta poświęcona będzie ćwierćwieczem naszej działalności. Będzie inna niż wszystkie ale również interesująca.

Wiemy również, kto otrzyma tegoroczną Żurawinę. Wręczana po raz 13 nagroda trafi do Kapeli Wileńskiej, która aktywnie zajmuje się krzewieniem kultury kresowej za pośrednictwem muzyki.

Dodatkowa atrakcją będzie również kresowa kuchnia. Każdy będzie mógł spróbować cepelinów, kibinów czy czebureków. Specjalnie z okazji Kaziuków Gospoda pod Koziołkami przygotowała menu “Kuchnia Kresowa”. Znajdziecie tam wspomniane specjały oraz żur litewski, barszcz z kwaśną śmietana czy pierogi litewskie.

Kaziuki odbywają się w wielu miastach Polski, jednak mają różny wymiar. Poznańskie obchody, z kolorowym orszakiem Jagiellonów, mszą świętą oraz koncertami, można zaliczyć do tych najbardziej widowiskowych. Organizatorzy spodziewają się w tym roku około 20 tysięcy widzów.

Obchody rozpoczną się 2 marca od godziny 11.30 na Starym Rynku.