Żołnierze wyklęci zostali uczczeni

Msza w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, marsz pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej – tak w Poznaniu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ideą tego święta jest – jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej – odkłamywanie polskiej historii po 1944 roku, uświadamianie Polakom prawdy o roli, jaką niepokorni i niezłomni żołnierze, którzy nie złożyli broni po zakończeniu drugiej wojny światowej, bo postanowili nadal walczyć z okupantem – tym razem z sowieckim. Przywracanie pamięci i godności żołnierzom wyklętym jest celem prac ekshumacyjnych w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-56” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Uczestnicy poznańskich obchodów po mszy przemaszerowali przez Poznań tradycyjna już trasą do pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wśród uczestników nie brakowało działaczy Młodzieży wszechpolskiej i Klubu Gazety Polskiej, którzy szli z transparentami ogłaszającymi, że Polską rządzą następcy komunistycznych morderców lub że zdrajcy sprzedają Polskę.

– Czasami usiłuje się stonować też nazwę mówiąc o nas “niezłomni” – mówił pułkownik Jan Podhorski, z warszawskiego plutonu NSZ. – Ale niezłomny to był Łokietek, a myśmy byli wyklęci… Teraz możemy się cieszyć i być dumni z tego, że mamy tablice w kościele ojców dominikanów, na których są uczczeni Kasznica, Ciepliński, Pilecki i Neyman.

Poznańskie obchody Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obejmują jeszcze retrospektywę festiwalu filmów dokumentalnych „Niezłomni Niepokorni Wyklęci 1944-1989” w kinie Rialto. Festiwal NNW jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych, odważnie przybliżających rolę polskiego podziemia antykomunistycznego i opozycji demokratycznej lat 1944-89, prezentujących sylwetki i dziedzictwo żołnierzy wyklętych.  Zwieńczeniem będzie panel dyskusyjny pod hasłem „Jak historię najnowszą przekładać na język filmu?” z udziałem wybitnych polskich filmowców-dokumentalistów: Arkadiusza Gołębiewskiego, Grzegorza Królikiewicza, Dariusza Walusiaka, Ewy Szakalickiej, Krzysztofa Nowaka, Jędrzeja Lipskiego.
WSTĘP WOLNY.
Program:

Sobota 1 marca
13.30 Otwarcie
14.00 Oskarżenie, reż. G. Braun, nagroda główna I edycji NNW 2008, 27 min.
14.30 Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne, reż. I. Bartólewska, wyróżnienie IV edycji NNW 2012, 53 min.
15.30 Pohańbiona godność, reż. D. Walusiak, E. Jakimek-Zapart, podwójne wyróżnienie III edycji NNW 2011, 20 min.
16.00 Sny stracone, sny odzyskane, reż. A. Gołębiewski, prezentowany na III edycji NNW 2011, 25 min.
16.30 Kwatera Ł, reż. A. Gołębiewski 2013, 54 min.

Niedziela 2 marca
12.00 Elegia na śmierć Roja, reż. J. Zalewski, nagroda specjalna I edycji NNW 2008, 30 min.
12.35 Mit o Szarym, reż. G. Królikiewicz, nagroda specjalna IV edycji NNW 2012, 60 min.
13.45 Wyrok śmierci, reż. E. Szakalicka, wyróżnienie V edycji NNW 2013, 39 min.
14.30 Klamra, reż. J. Lipski, P. Mielech, prezentowany na V edycji NNW 2013, 60 min.
16.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY! Chłopaki wracajcie do domu, reż. A. Gołębiewski 2014
17.00 PANEL DYSKUSYJNY: Jak historię najnowszą przekładać na język filmu?