Różnorodność inwestycją w rozwój!

Z prowadzonych na całym świecie badań wynika, że zróżnicowane zespoły i kadra kierownicza zwiększają kreatywność, innowacyjność i produktywność przedsiębiorstw. Ciągle jednak potencjał kobiet, osób w wieku 50+, niepełnosprawnych czy przedstawicieli innych kultur i religii nie jest wykorzystywany w sposób optymalny na rynku pracy – i temu właśnie zagadnieniu jest poświęcona konferencja, która rozpoczyna się 5 marca w Poznaniu w hotelu Ikar.

Pracodawcy coraz częściej uświadamiają sobie, że skuteczne zarządzanie organizacją musi uwzględniać fakt różnorodności pracowników/pracownic, klientów/klientek, a także dostawców i kontrahentów. Zarządzanie różnorodnością nie jest zbiorem przypadkowych działań, ale przemyślaną strategią zakładającą, że rozwój firmy oraz realizacja jej celów biznesowych będą skuteczniejsze, jeśli dostrzeże się i wykorzysta różne doświadczenia oraz potrzeby występujące w organizacji i w jej otoczeniu. Przykłady z całego świata dowodzą, że dzisiaj nie powinniśmy już dyskutować o tym, czy różnorodność jest komukolwiek potrzebna, tylko o tym, jak z niej najlepiej korzystać.

Chcąc wesprzeć firmy we wprowadzaniu i rozwijaniu zarządzania różnorodnością Konfederacja Lewiatan opracowała specjalny wskaźnik, Diversity Index, który może być wykorzystany w każdej małej, średniej, czy dużej firmie. Projekt ma charakter innowacyjny – do tej pory nie istniało na polskim rynku podobne narzędzie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji Konfederacji Lewiatan „Głos Biznesu: Różnorodność Inwestycją w Rozwój”, podczas której pracodawcy/pracodawczynie będą mogli się przekonać, że różnorodność to inwestycja w rozwój organizacji a korzyści wynikające z zarządzania nią, przyczynią się do wzrostu konkurencyjności, podniesienia efektywności oraz poprawy wizerunku firmy i jej reputacji.

Wśród prelegentów/prelegentek spotkania m.in. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Magdalena Środa z wykładem nt. etyki w biznesie, Justyna Kryczka z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, która spojrzy na wielkopolski rynek pracy z perspektywy ogólnopolskiej i europejskiej, firma migam.pl, która opracowała technologię, która może ułatwić życie 70 mln niesłyszących na całym świecie – opowie o komunikacji z nietypowymi grupami na w pracy. Konferencję zakończy debata z udziałem przedstawicieli/przedstawicielek firm, które realizują politykę zarządzania różnorodnością.

Patronat honorowy nad konferencją: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania; Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski; Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania.

Konferencja odbędzie się 5 marca 2014 r. w godz. 9:00-14:00 w Hotelu Ikar przy ul. Kościuszki 118 w Poznaniu. Wstęp wolny.

PROGRAM KONFERENCJI

9.30-10:00 Rejestracja
 
10:00-10:15 Otwarcie konferencji
 
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania
Barbara Majchrzak, Wiceprezeska Zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan
 
10:15-11:00 Etyka równości i różnorodności. Od etyki w życiu prywatnym do etyki w biznesie.
Magdalena Środa, Profesorka, Zakład Etyki Instytutu Filozofii UW
 
11:00-11:45
 
Rynek pracy pod lupą: perspektywa europejska, ogólnopolska i regionu
Justyna Kryczka, Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
(Nie)typowe grupy w pracy – skuteczna komunikacja
Przemek Kuśmierek, Sławek Łuczywek (migam.pl)
 
11:45-12:00 Przerwa kawowa
 
12:00-13:30 Debata: Różnorodność zaprocentowała!
 
Debata z udziałem przedstawicieli/przedstawicielek firm, które realizują politykę zarządzania różnorodnością, m.in.:
 
Przemek Kuśmierek, Sławek Łuczywek (migam.pl)
Andrzej Kawa (Glutenex)
Marta Rogalińska (Fundacja Integracja)
Aquanet
La Caixa
 
13:30-14:00 Wskaźnik Diversity Index – pierwszy krok do wdrożenia zmian
Agnieszka Sznajder – ekspertka projektu Diversity Index
 
14:00 Lunch