Unplugged przeciwko narkotykom

Według wyników Najwyższej Izby Kontroli ponad 31% polskich uczniów było świadkami zażywania narkotyków na terenie szkoły, a 17% – sprzedaży środków odurzających w szkole lub słyszało o takiej możliwości. Europejski program zapobiegania uzależnieniom „Unplugged” ma obniżyć te statystyki.

 

Poznań we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego chce wdrożyć we wszystkich poznańskich gimnazjach wprowadzić europejski program profilaktyki uzależnień. Program ten wprowadzony został już w 7 europejskich krajach – w Niemczech, Belgii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech.
– Ten program jest sprawdzony i skuteczny – zapewnił Tomasz Kayser, zastępca prezydenta. – Niestety, do tej chwili zabrakło determinacji do wprowadzenia go w dużym mieście.

Realizacja „Unplugged” rozpocznie się od konferencji naukowo-dydaktycznej. Zainteresowani nauczyciele i pedagodzy będą mogli wziąć udział w warsztatach szkoleniowych i zostaną wyposażeni w materiały szkoleniowe. Następnie uczniowie wezmą udział w specjalnie przygotowanych 12 lekcjach, które nie ograniczą się jedynie do informacji na temat szkodliwości zażywania narkotyków. Będą też prowadzone warsztaty, które nauczą gimnazjalistów samodzielnego myślenia i asertywności.

 Zajęcia prowadzone będą dla uczniów klas I.
– W tym wieku kształtują się postawy towarzyszące w dorosłym życiu – mówił Kayser.
Pierwsza tura przeprowadzona będzie jeszcze wiosną tego roku. Druga rozpocznie się od września. Program „Unplugged” określany jest jako program wszechstronnego wpływu społecznego.

Przeprowadzone będą również dodatkowe badania potwierdzające skuteczność „Unplugged”.
– Mamy w Polsce podobne programy, jednak nigdzie nie było ocen ich skuteczności – przyznała prof. dr hab. Ewa Florek z Katedry i Zakładu Toksykologii Uniwersytetu Medycznego. – Polska jest jednym z 8 krajów, któ®e przygotowały ten program. Nauczyciele otrzymują gotowy materiał do realizacji.

– Wiele działań zostało już podjętych ale ten program jest w pełni skierowany do ucznia. Uczniowie lubią przekazywanie wiedzy w formie zabawy – oceniła Katarzyna Bleja-Figuła, pedagog z Gimnazjum nr 40 w Poznaniu. – Nauczyciele poszukują ciekawych pomysłów a prowadzenie zajęć.

– Bardzo się cieszę, ze Poznań jest pierwszym miastem wiodącym w dziedzinie profilaktyki – zapewnił Krzysztof Skrzypiński, radny. – Jest to przejaw odwagi. Wiemy, że gimnazja nie były chętne do brania udziału w takich działaniach, bo wymagało to przyznania się do pewnych problemów.
Program ma nie tylko zniechęcać do zażywania narkotyków ale również korzystania z nikotyny i alkoholu. Prawie 30% młodzieży w wieku od 13 do 15 roku życia spożywa alkohol lub pali papierosy.

Udział w programie jest dobrowolny. Materiały nie są tłumaczone dosłownie, uwzględniają różnice pomiędzy krajami. Badania podsumowujące skuteczność „Unplugged” będą anonimowe. Urząd Miasta ponosi jedynie koszty wydrukowania materiałów edukacyjnych, badania oraz warsztaty na swój koszt przeprowadzi Uniwersytet Medyczny.