Transatlantyk: goście, kulinaria i mobilne kino w całej Wielkopolsce

Mobilne kino tym razem w całej Wielkopolsce, kino bardzo smakowite, bo nie tylko o jedzeniu, ale i z kolacją, a także kino w wersji… eko – Jan A.P. Kaczmarek przedstawił kolejne atrakcje tegorocznego festiwalu Transatlantyk.

Przede wszystkim Mobilne Kino Škody w tym roku rusza w Wielkopolskę – Piła, Chodzież, Wągrowiec, Szamotuły, Środa Wielkopolska, Śrem, Września, Gniezno, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Leszno, Konin, Turek i Koło – to przystanki na trasie mobilnego kina, którego seanse będą odbywały się przez cały lipiec i sierpień. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku filmy mogli oglądać widzowie na Wildzie, Grunwaldzie, Sołaczu, Starym Mieście oraz w centrum. Seanse cieszyły się wielką popularnością – łącznie obejrzało je ponad 3 tysiące widzów. Podczas ubiegłorocznego seansu na poznańskiej Wildzie wielu widzów oglądało film “Schmidt” z balkonów własnych mieszkań…

Teraz kino przeniesie się w Wielkopolskę.
– Wielkopolanie bombardowali nas prośbami, by też mogli obejrzeć filmy w taki sposób – wyjaśni powody tej decyzji Jan A.P. Kaczmarek.

Specjalnie na potrzeby Mobilnego Kina Škody twórcy festiwalu przygotowali dwadzieścia pięć przepięknych pozycji światowej kinematografii, idealnie nadających się na lekkie, wakacyjne seanse.

Seanse będą także w Poznaniu – ale z konkursem.
– W tym roku to mieszkańcy będą wybierać, który film chcą obejrzeć – wyjaśnia Michał Cabaj Škody. – Na stronie festiwalu będzie można zagłosować na jedną z lokalizacji Mobilnego Kina Škody w Poznaniu. Ma być ich 5, a propozycji jest 15. W tym samym miejscu na widzów będzie czekała galeria zdjęć i relacje wideo z pokazów w Wielkopolsce oraz pełna lista filmów i dat projekcji.

Już po raz czwarty festiwal będzie też platformą do dyskusji na wszystkie tematy związane z ekologią i środowiskiem człowieka. W tym roku
w ramach tej niezwykle ważnej sekcji zostaną zaprezentowane: „Kraina niedźwiedzi“, reż. Guillaume Vincent (2014), „Testowane na ludziach“, reż. Don Hardy Jr., Dana Nachman (2014), „Duchy wielkiej machiny“, reż. Liz Marshall (2013).

Najważniejszymi filmami kolejnej sekcji Transatlantyku – Panorama – są filmy „Czarny węgiel, cienki lód” oraz „Psie Pole”. Pierwszy z nich, obraz Yi’nana Diao został zwycięzcą tegorocznego Berlinale. Film otrzymał w Berlinie Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora. Drugi z hitów najpopularniejszego cyklu filmowego poznańskiej imprezy to nowe dzieło wielkiego mistrza polskiego kina, Lecha Majewskiego.

Nie może oczywiście zabraknąć kina kulinarnego – tym razem pod hasłem “Smaki Kreatywności”. Partnerem w tym roku są delikatesy Piotr i Paweł. Widzowie będą mogli tradycyjnie już wziąć także udział w kolacjach inspirowanych filmowymi obrazami – bilet na każdy z 5 pokazów będzie jednocześnie zaproszeniem na taką kolację, a autorskie menu przygotują najwybitniejsi polscy szefowie kuchni. Nad merytoryczną stroną projektu czuwa Thomas Stuck, a menadżerem kuchni jest Patryk Dziamski.

Na festiwalu nie może też zabraknąć wybitnych artystów – Na razie Jan A.P. Kaczmarek zdradził nazwiska kilkorga z nich: prof. Gayatri Chakravorty Spivak, słynna myślicielka, autorka licznych publikacji poświęconych m.in. antykolonializmowi i globalizacji, Michał Oleszczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, krytyk i tłumacz, doktor filmoznawstwa), Lech Majewski (reżyser filmu Psie Pole, którego premiera odbędzie się podczas TRANSATLANTYKU), Sydney Freeland (scenarzystka i reżyserka, związana m.in. z Sundance Institute), Lidia Popiel (znakomita fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej) oraz Tomasz Knapik (najsłynniejszy polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny).