Animator startuje już dziś!

11 lipca rozpocznie się 7. edycja Animatora, a wraz z nią 7. edycja Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych – a już od 8 lipca pokazy Animatora bez selekcji!

Poznań na tydzień stanie się stolicą animacji. Do miasta przyjedzie kilkudziesięciu gości z Polski i zagranicy twórców, artystek, krytyków i krytyczek oraz ludzi z branży filmowej, a będzie można obejrzeć ponad 300 filmów krótko i pełnometrażowych z całego świata. Przez siedem lipcowych dni w mieście odbywać się będą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady.

Festiwal zainauguruje występ gwiazdy animacji węgierskiej Ferenca Cakó, który zaprezentuje przygotowany we współpracy z Towarzystwem Wieniawskiego projekt Animując Wieniawskiego. A już od wtorku, 8. lipca, w Klubie Festiwalowym, który powstaje za Pawilonem Nowa Gazownia, oglądać będzie można filmy, które nie zakwalifikowały się do konkursu. W ramach cyklu “Animator bez selekcji” publiczność wybierze jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza!

Jak co roku wielbiciele łączenia obrazów z dźwiękiem będą mieli okazję uczestniczyć w kilku projekcjach z towarzyszeniem muzyki granej na żywo (sekcja Animacja i Muzyka). Specjalny pokaz “Wojtek Juszczak In Memoriam” przygotuje związany od lat z festiwalem Jerzy Armata. Pamięć wieloletniego dyrektora Festiwalu Animator uczcimy pokazem polskich animacji z muzyką jazzową, która była jego największą pasją. Pokaz filmów poprzedzi krótki występ jazzowego tria Macieja Fortuny.

W Poznaniu wystąpi zespół Nik Phelps & The Sprocket Ensemble, który pojawi się na scenie dwukrotnie przy okazji filmu Idioci i Anioły w reżyserii króla animacji niezależnej – Billa Plymptona oraz filmów z Różową Panterą, które zostaną zaprezentowane z okazji 50-lecia istnienia tej słynnej animowanej postaci. Nie zabraknie również bardziej awangardowych dźwięków – na przykład Telegaz, nowy solowy projekt muzyczny Wojciecha Bąkowskiego i Honeycomb Piotra Kurka, jednego z najciekawszych młodych twórców, oraz czeski duet DVA, tworzący muzykę akustyczno-elektroniczną, którą sami muzycy określają jako kabaret, kuchenny beatbox i cyrk.

Ważne miejsce w programie tegorocznej edycji festiwalu zajmą kobiety – animatorki. W tym cyklu zostaną zaprezentowane zestawy filmów, skupionych wokół dwóch tematów: różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek/reżyserek/autorek oraz strategii wprowadzania i funkcjonowania szeroko rozumianych “kobiecych” narracji w różnych polach filmu animowanego. W tej sekcji zobaczymy m.in. filmy: Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej, czy Michaeli Pavlatovej. Festiwalowi towarzyszyć będzie również dwudniowa konferencja pt. Film Animowany Kobiet. Problematyka i historia.

Jak co roku Animator przygląda się wybranemu krajowi – tym razem jednym z bohaterów festiwalu będą Chiny i powstające w tym kraju filmy niezależne, jak i etiudy dyplomowe z tego kraju. Wprowadzenie przygotuje David Ehrlich.

Technika, która w tym roku będzie szczególnie ważna jest animacja non-camerowa. Do Poznania przyjedzie jeden z ważniejszych twórców tego nurtu – Steven Woloshen, który zaprezentuje zarówno własną twórczość, jak i światowy dorobek animacji non-camerowej.

Wśród retrospektyw, obok pokazów filmów Pata O’Neilla, warto zwrócić uwagę na projekcje filmów Mirosława Kijowicza, autora m.in. nagrodzonych Złotym Kryształem w Annecy w 1967 r. Klatek oraz filmy włoskiego reżysera filmów animowanych Bruna Bozzetto, który zadebiutował znakomicie przyjętym na festiwalu w Cannes filmem “Tapum! Historia broni” w 1958 roku, który będziemy mieli okazję obejrzeć na pokazie w Poznaniu. Zobaczymy łącznie 12 filmów krótkometrażowych, w tym m. in. nominowane do Oscara w 1991 roku Koniki polne, a w ramach Kina Nocnego, najbardziej znany film reżysera pełnometrażowe Allegro non troppo.

Do Poznania nie przyjedzie niestety Paul Wells, ale za to będzie można obejrzeć trzy świetne filmy dokumentalne w jego reżyserii: “Mackinnon & Saunders: A Model Studio” opowiadający o legendarnym brytyjskim studiu filmowym specjalizującym się w animacji lalkowej, “W zielonej książce” o Geoffie Dunbarze, laureacie Złotej Palmy za film “Lautrec” z 1974 r. i “Animowaną utopię”, czyli wizualny esej na temat Johna Halasa, jednego z najważniejszych przedstawicieli brytyjskiej oraz światowej animacji, ukazujący jego wybitne osiągnięcia, karierę i spuściznę.

Wielbicieli komiksu na pewno zainteresuje premiera Aya de Yopougon – pierwszy pełnometrażowy film Marguerite Aboueta i Clémenta Oubrerie, zrealizowany na podstawie niezwykle popularnej serii komiksowej pod tym samym tytułem. Podobnie jak komiks film opowiada historię Ayi, dziewiętnastoletniej kobiety, która mieszkała na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w latach 70. zeszłego wieku. W 2014 roku film był nominowany do nagrody Cezara w kategorii najlepszy film animowany.

Świetnie zapowiada się cykl Nocnego Kina, które prezentowane będzie w Klubie Festiwalowym. W lipcowe wieczory obejrzymy m.in. animowane filmy Wesa Andersona, Richarda Linklatera, czy & Davida Lyncha.

Specjalny program dla najmłodszych – Animator dla dzieci przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.