REKLAMA: Cała prawda o błonniku

Błonnik jest związkiem występującym w pożywieniu pochodzenia roślinnego, między innymi w ziarnach zbóż. Jego rozłożenie w ziarnie nie jest równomierne i znajduje się głównie w łusce ziarna, zawierającej również substancje bioaktywne, witaminy i minerały. To właśnie produkty pełnoziarniste stanowią jedno z najbogatszych źródeł błonnika.

Błonnik jest skomplikowanym związkiem, nieulegającym rozkładowi podczas trawienia i dlatego nie wytwarza żadnej energii. Jest on jednak niezbędnym elementem w naszej diecie wywołując wiele korzystnych efektów fizjologicznych: zwalnia szybkość jedzenia, wzmaga wydzielanie śliny, powodując tym rozcieńczanie próchniczogennych cukrów, wiąże i usuwa z organizmu zbędne lub szkodliwe substancje, pochłaniając płyny pęcznieje, co wytwarza poczucie sytości i ułatwia pracę jelit. Błonnik wiąże i usuwa z organizmu również część zawartego w pożywieniu tłuszczu. Szczególnie błonnik żytni dobrze spełnia tę rolę. Błonnik składa się m. in. z celulozy, lignin oraz innych nietrawionych przez ludzki organizm węglowodanów złożonych.

Mąka pełnoziarnista, z której powstają pełnoziarniste produkty zawiera wysoki poziom błonnika. W pieczywie chrupkim wypiekanym z mąki pełnoziarnistej zawartość błonnika na 100 g wynosi od 20 do 24 g, podczas gdy np. zwykły żytni chleb razowy zawiera go ok. 6 g, chleb graham 5 g, chleb baltonowski 4,5 g, bułka kajzerka 2 g. W przesiewanej mące żytniej zawartość błonnika spada o więcej niż połowę, a w przesiewanej mące pszennej wynosi już ona tylko 3 % błonnika.

To właśnie żyto charakteryzuje się wysokim poziomem błonnika, białka, węglowodanów, substancji bioaktywnych, minerałów, witamin oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pełnoziarniste produkty żytnie, takie jak pieczywo Wasa chrupkie żytnie, dostarczają węglowodanów złożonych i białka w połączeniu z wysokim poziomem błonnika oraz niskim poziomem tłuszczu. Ponadto żyto charakteryzuje się unikalną kompozycją błonnika. Zawiera ona właściwą kombinację rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika i znacznie więcej substancji zwanych ligninami oraz pentosanami niż inne zboża.

Według współczesnej wiedzy dzienna dawka błonnika w diecie dorosłego, zdrowego człowieka powinna wynosić 30 – 35 g, które możemy dostarczyć naszemu organizmowi jedząc np. kanapki przygotowane z pieczywa chrupkiego Wasa 3 zboża, które zawiera aż 24 g błonnika w 100 g.