W Poznaniu lubimy czytać!

Do takiego oto wniosku, na podstawie analizy poznańskiego rynku książek i ich wydawców, doszli przedstawiciele miejskich instytucji kultury oraz ci, którzy zajmują się wydawaniem i sprzedażą książek. I postanowili zorganizować akcję, która przekona do książek tych, którzy jeszcze czytać nie lubią.

– Poznań jest liderem na rynku książki – powiedział z dumą Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. I rzeczywiście: przecież to właśnie w stolicy Wielkopolski mieści się najstarsza biblioteka, wiele wydawnictw znanych nie tylko w Polsce, jak Media Rodzina, Zysk i spółka, Replika czy Rebis, tutaj także – choć od niedawna – działa największa księgarnia internetowa Merlin.pl, mamy największy w Europie konwent fantastyczny, czyli Pyrkon, na który przecież przyjeżdżają miłośnicy literatury fantastycznej, jest także kilka ogólnopolskich imprez poświęconych książkom, jak choćby Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży. W Poznaniu działa też największy portal dla miłośników literatury wszelkiego rodzaju lubimyczytać.pl No i tutaj także, jeśli wnioskować ze statystyk GUS – ludzie naprawdę lubią czytać. A przynajmniej bardziej lubią niż w innych miastach Polski…

Dlatego 22 podmioty działające na rynku książki przygotowało wspólnie aż 27 wydarzeń, które będą się działy w Poznaniu od 29 września do 5 października. Inicjatorami akcji są serwis lubimyczytać.pl i Urząd Miasta Poznania, a celem – wszechstronna i często naprawdę zaskakująca promocja czytelnictwa…

– Wśród wydarzeń są warsztaty dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, konkursy, panele dyskusyjne, spektakle, spotkania autorskie, a także charytatywny Bieg z Książką, Poznańskie Dni Fantastyki oraz Nocna Wymiana Książek – wylicza Izabela sadowska, założycielka serwisu lubimyczytać.pl.

Jak dotąd, wśród organizatorów znajdują się: księgarnia i galeria Arsenał, serwis audiobook.pl, księgarnia Bookarest, Concordia Design, Dom Wydawniczy Rebis, Fundacja Serdecznik, Grupa Wydawnicza Publicat, księgarnia Tristero, sklep internetowy Merlin.pl, serwis lubimyczytać.pl, Teatr U Przyjaciół, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wydawnictwo Zakamarki i Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Warto dodać, że każdy z partnerów realizuje swoje wydarzenia według własnego planu i w oparciu o własne środki finansowe.

Program cały czas się tworzy w miarę jak dochodzą nowe pomysły i nowi partnerzy. Wiadomo już, że wiele wydarzeń będzie się działo w przestrzeniach Biblioteki Raczyńskich, która w taki sposób bierze udział w akacji, 15 września zaplanowano niespodziankę jako zapowiedź akcji, a w najbliższą sobotę 6 września w samo południe odbędzie się – jak to nazwała Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich – przedbieg akcji, czyli Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza.
– Idzie jesień, a to pora, która sprzyja spędzaniu czasu z książką – zachęca wiceprezydent Dariusz Jaworski. – Niski poziom czytelnictwa to nie jest coś, nad czym można przejść obojętnie.