Kto wygrał w Metaforach Rzeczywistości?

Piotr Rowicki za dramat „Oblężenie” okazał się zwycięzcą VII edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2014.

Oto wyniki konkursu:
Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania (25 tys. zł) oraz nagrodę publiczności (5 tys. zł) zdobył Piotr Rowicki za dramat „Oblężenie”.
Nagrodę Dziennikarzy (5 tys. zł) zdobył Piotr Domalewski za dramat „Pięć metrów kwadratowych”.

Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się w dniach 6-7 września w Teatrze Polskim w Poznaniu. Podczas dwudniowej prezentacji na scenie przedstawiono, w formie czytań scenicznych, trzy dramaty zakwalifikowane do finału:

„Milczenie Simone” Jacka Góreckiego, opieka reżyserska Agata Biziuk,
„Pięć metrów kwadratowych” Piotra Domalewskiego, opieka reżyserska Jacek Jabrzyk,
„Oblężenie” Piotra Rowickiego, opieka reżyserska Joanna Zdrada.

Nagrodę główną przyznaje jury konkursu w składzie: prof. dr hab. Przemysław Czapliński – literaturoznawca, Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, Paweł Szkotak – reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

PIOTR ROWICKI
Dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Jego debiutancką sztukę Przylgnięcie wyreżyserowała Aldona Figura w Laboratorium Dramatu w Warszawie w 2008 roku, pół roku później dramat Mykwa, wyróżniony w pierwszej edycji konkursu Metafory Rzeczywistości 2008, pojawił się na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2010 roku jego sztuka Chłopiec malowany zwyciężyła w konkursie Metafory Rzeczywistości 2010 i przyniosła autorowi tytuł najlepszego dramatopisarza na XI Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. W 2013 roku na tym samym festiwalu otrzymał Nagrodę Publiczności za spektakl Matki. Najczęściej współpracuje z reżyserem Piotrem Ratajczakiem, z którym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystawił Królów dowcipu (2011), w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie monodramy: I będą święta (2012), Tato nie wraca (2013), w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie Stawiam na Tolka Banana (2012), w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie Niewiernych (2012), w Teatrze Polskim w Poznaniu Piszczyka (2013), współautor wraz z Janem Czaplińskim oraz w 2014 roku Dziewczyny do wzięcia w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

PIOTR DOMALEWSKI
Pochodzi z Łomży. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Aktorskim i Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Obecnie przygotowuje dyplom z reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował m.in. z: Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, oraz Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Scenarzysta i reżyser kilku filmów krótkometrażowych, w tym filmu Obcy, nagrodzonego na kilku festiwalach filmowych w Polsce. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz nagrody aktorskiej na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chwile wolne od pracy spędza w wagonach klasy drugiej PKP.