Wyjście z cienia – Teatru Ewolucji Cienia

Chociaż działa w Poznaniu od 6 lat i ma na swoim koncie sporo sukcesów, nie mówiąc już o występach na festiwalach, to jednak poznańskiej publiczności prawie nie jest znany. Czas to zmienić! – uznali aktorzy Teatru Ewolucji Cienia. I wychodzą z cienia 3 i 5 października.

Teatr istnieje od 2009 roku, jednak jego liderzy to osoby o wieloletnim doświadczeniu w tej materii. Sławomir Dadej był aktorem i współtwórcą sukcesów Teatru Biuro Podróży w latach 1992-2003; Wioletta Dadej – reżyser, twórca niezależny, z teatrem związana od 1991 r (w latach 1996-1997 współpraca Teatr Pieśń Kozła). Teatr Ewolucji Cienia jest syntezą doświadczenia, jakie wnieśli ze sobą liderzy i najstarsi członkowie zespołu (np. Mirosław Ogórek i Bartek Raźnikiewicz, dyplomowani tancerze z ponad 10-letnim doświadczeniem jako soliści Polskiego Teatru Tańca) oraz energii i młodzieńczego entuzjazmu – to zasługa młodszych członków grupy – artystów niezależnych związanych ze środowiskiem poznańskim.

Spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii. Nacisk jest położony na człowieka, stąd cechuje je asceza scenograficzna, przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów. W swoich spektaklach dotykają tematów uniwersalnych (jak miłość, śmierć, władza) zastanawiając się nad ich rozumieniem i ewolucją w perspektywie historycznej.

Teatr Ewolucji Cienia czterokrotnie występował na najważniejszych imprezach kulturalnych w Warszawie: trzykrotnie na festiwalu teatrów plenerowych Sztuka Ulicy i jeden raz w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, prezentował też swoje spektakle na festiwalach międzynarodowych: Sommerwerft we Frankfurcie nad Menem, Biała Wieża w Brześciu na Białorusi, a także, jako jedyny przedstawiciel z Polski, na największym w Europie Międzynarodowym Festiwalu Kultury Średniowiecznej w Selb w Niemczech. To swoisty fenomen, że grupa nigdy nie została zaproszona do występu w Poznaniu, zaś darmowe prezentacje przechodziły bez echa, niezauważone przez krytykę czy media…

W ramach wychodzenia z cienia na Dziedzińcu Różanym CK Zamek będzie można zobaczyć 3 października spektakl „Zapomniana historia” – opowieść o władzy w oparciu o autentyczną historię sprzed tysiąca lat, kiedy to cesarz Henryk IV i papież Grzegorz VII walczyli o przywództwo w świecie chrześcijańskim. Obydwaj byli przyzwoici osobiście, obydwaj byli przekonani o własnej racji, obydwaj mieli dobre argumenty dla ich poparcia i obydwaj skończyli źle. Czy zatem obydwaj są przykładem stoczenia się idei? Czy ich dobre chęci wybrukowały piekło? Czy realizując jakikolwiek program polityczny można powoływać się na Jezusa z Nazaretu? I wreszcie, co to wszystko obchodzi współczesnego człowieka? Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest akurat łatwa: czas mija, a priorytety ludzi rządzących pozostają te same: skuteczność bez względu na ofiary…

5 października natomiast zobaczymy „Fin Amor – miłość dworna” – spektakl o miłości w oparciu o wzorzec, jaki został stworzony w literaturze XII w, a później utrwalony w literaturze romantyzmu. To w oparciu o niego autorzy spektaklu próbowali pokazać koncepcję miłości idealnej.

Dzięki kostiumowi, dzięki swego rodzaju baśniowości i podkreśleniu klimatu średniowiecza historia pary bohaterów może być równie dobrze historią każdego z nas. W spektaklu nie chodzi bowiem o pokazanie ładnej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość. Autorzy „Fin Amor – miłość dworna” mają nadzieję, że ta opowieść nie tylko pobudzi widzów do stawiania pytań o istotę miłości, ale i do szukania odpowiedzi, zaś tym mniej dociekliwym pozostawi niezapomniane wrażenia estetyczne.

Bilety są do nabycie w kasie CK ZAMEK: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy. Uwaga! Studenci I roku wchodzą za darmo po okazaniu legitymacji!